Wybierz Strona

PORADNIK #1 – Czego potrzebuję? Jak zacząć?

PORADNIK #1 – Czego potrzebuję? Jak zacząć?
PORADNIK #1 – Czego potrzebuję? Jak zacząć?

PODSTAWY #1 – Czego potrzebuję?

Cześć! Jeżeli czytasz ten poradnik to zapewne… trafiłeś tu z przyszłości! Opisane tutaj metody są już raczej nieaktualne i podążając za nimi jesteś zdany na siebie i inne takie archiwalne wpisy.

Dzięki temu poradnikowi już na bardzo wczesnym etapie – czyli zainteresowania, dowiesz się czy posiadasz podstawowe rzeczy wymagane do zagrania w Twoje ulubione gry PC w wirtualnej rzeczywistości. Zapraszam!

Podstawowym sprzętem wymaganym w przypadku cardboard’owych projektów VR są:
Komputer + Telefon z systemem Android + Gogle VR oparte o cardboard

1. Komputer
Wydawać by się mogło, że co takiego ma komputer do grania w wirtualnej rzeczywistości. Przecież skoro gry działają na komputerze to będą też działać w VR? Oczywiście tak… ale też nie. Spieszę z tłumaczeniem: O ile gra na Twoim monitorze działa Tobie w 27 FPS (klatkach na sekundę) o tyle jeżeli wyświetlisz ją sobie w tylu klatkach na goglach, to będzie to mocno niekomfortowe. Więc jakie wymagania powinien spełniać komputer do VR?

Ciężko podać konkretne wymagania bo zależy to od gier, w które będziesz chciał zagrać. Wiec w jaki sposób możesz to sprawdzić?

To proste: Aby zagrać na VR zalecam aby gra chodziła w 60 klatkach – ale nie martw się! Jeżeli grałeś do tej pory w grę dajmy na to Euro Truck Simulator 2 w rozdzielczości 1920×1080 z ustawieniami ULTRA i masz 30 klatek – to wiedz, że na potrzeby VR każdą grę uruchamia się w oknie w 1024×768 co powinno już mocno podbić ilość klatek a zawsze jeszcze możesz obniżyć ustawienia graficzne dla uzyskania jeszcze lepszej wydajności.

Co możesz zrobić?
Zainstaluj dowolny program pokazujący ilość klatek w grze (np. FRAPS – www.fraps.com)?utm_source=rss&utm_medium=rss i uruchom grę w oknie w rozdzielczości 1024×768 i sprawdź czy osiąga min. 50-60 klatek. Jeżeli nie masz tylu klatek przy aktualnych ustawieniach graficznych – spróbuj obniżyć ustawienia aby uzyskać 60 klatek. Jeżeli Ci się nie uda: pamiętaj, że istnieje pełno gier, które uruchomisz bez problemu w 60 klatkach nawet na bardzo słabym komputerze a w najgorszym wypadku możesz pograć w Twoje gry w 30 klatkach ale będzie to mało komfortowe i obraz będzie rozmywał się przy rozglądaniu. Nie będzie to pełne doświadczenie wirtualnej rzeczywistości.

2. Telefon
Telefon jest drugim niezbędnym narzędziem do VR cardboard, co takiego musi spełniać?
Pierwszą najważniejszą rzeczą jest system operacyjny, na chwilę pisania tego poradnika jedyną obsługiwaną platformą do grania w gry PC na goglach VR jest system Android. Na szczęście jest to bardzo popularna platforma. Jeżeli posiadasz telefon z tym systemem, to już dobra droga do tego aby pograć w VR!

Co jeszcze musi spełnić telefon?

A) Wielkość ekranu – tutaj zależnie od gogli polecane wielkości ekranu to minimum 4,5 cala a maks to nawet 5,5 cala. Małe telefony – poniżej 4,5 cala niestety bardzo słabo nadają się do VR ponieważ nie zapewniają dużego pola widzenia w goglach.

B) Rozdzielczość ekranu – gogle VR działają na bardzo prostej zasadzie: obraz z Twojego telefonu za pomocą specjalnych soczewek jest powiększany kilkukrotnie do takiego rozmiaru aby jak najbardziej wypełniał Twoje pole widzenia. Daje to uczucie jakby było się w wyświetlanej scenie. Niestety za tym idzie rozdzielczość ekranu – im większa – tym ostrzejszy i dokładniejszy będzie obraz. Przy niektórych goglach możliwe jest granie na telefonach z rozdzielczością HD (720×1280), niestety te lepsze konstrukcyjnie gogle powodują, że w rozdzielczościach HD mocno widać piksele. Niektórym to nie przeszkadza i grają, niestety nie jest to zbyt komfortowe i poleca się min. FULL HD (1080×1920). Generalnie im wyższa rozdzielczość tym lepiej, za minimum uznajemy HD a za polecaną FULL HD.

C) Sensory ruchowe – w telefonach znajdują się zazwyczaj trzy podstawowe sensory ruchowe:
– Czujnik magnetyczny,
– Akcelerometr
– Żyroskop
Ogólnie rzecz ujmując grać możemy nawet nie posiadając żadnych sensorów – jednak aby doświadczenia z wirtualną rzeczywistością były jak najlepsze zalecane jest posiadanie przede wszystkim żyroskopu. Pozwala to wtedy rozglądać się w grach za pomocą ruchów głowy.

Aby sprawdzić czy Twój telefon posiada wszystkie powyższe parametry, możemy posłużyć się w pełni darmowym programem AIDA64 dostępnym w sklepie gogle play:

Podsumowując: Telefon android, minimum 4,5 cala (polecane 5 cali), rozdzielczość HD (polecane Full HD) z żyroskopem.

3. Gogle VR
Wybór gogli na rynku jest ogromny, pojawia się coraz więcej producentów – dlatego postanowiliśmy zrobić cały poradnik dotyczący kupowania gogli VR. Bardzo łatwo jest kupić gogle nieprzystosowane do grania w gry VR. Często kupowane są gogle, które wyglądają bardzo ładnie i profesjonalnie ale w praktyce dają nam niski field of view i bardzo słabe uczucie imersji (przebywania w wirtualnym świecie).

Zapraszam do przeczytania kolejnego artykułu dot. wyboru gogli VR.

Poradnik napisał: Łukasz Nadolny (LookeyyPL)

O autorze

VRPolska

Uogólnione konto redakcyjne, stosowane przy wspólnych tekstach i materiałach :)