Wybierz Strona

Przedstawiamy trzecią i ostatnią część premier VR 2021 roku, które postanowiliśmy wyróżnić bez względu na platformę, gatunek czy noty w rankingach – zebraliśmy ogółem ponad sto tytułów, które pokrótce Wam przybliżymy.. Każda gra/film/aplikacja ma przyporządkowane odpowiednie odnośniki, krótki opis i trailer – zapraszamy do zapoznania się z trzecią częścią przeglądu premier VR 2021!

Co więcej, zapraszamy do oddawania swoich głosów na najlepszą grę VR roku 2021 – punkt składania swoich propozycji znajdziecie na Starym Forum Poly – link poniżej – czas mamy do 16 stycznia i mamy nadzieję, że dzięki temu przeglądowi pomożemy Wam w decyzji!

WEŹ UDZIAŁ W GŁOSOWANIU NA NAJLEPSZĄ GRĘ VR 2021!

Ragnarock

 • PC VR : 15.07.21, Meta Quest: 21.10.2021
 • Akcja, Muzyka, Wikingowie
 • Single-player, Multiplayer

Gra muzyczna, w której jako dobosz na drakkarze wikingów, wystukujemy rytmy dynamicznych piosenek z gatunkowego spektrum rocka, i folk/power metalu. Tytuł oferuje różnorodne plansze inspirowane nordycką mitologią, miedzyplatformowy tryb wieloosobowy (do 6 graczy) i wsparcie customowych piosenek.

Resident Evil 4 VR

 • Meta Quest: 21.10.2021
 • Akcja, Przygoda, Horror, Survival
 • Single-player

Totalna konwersja survival horrorowego klasyka z 2005 roku, wydanego pierwotnie na konsolę Gamecube. Jako Leon Kennedy wyruszamy na misję ratunkową na hiszpańską prowincję, której populacja okazuje się zainfekowanych nieznanym dotąd wirusem. Pełna historia znana z oryginału, której doświadczyć możemy w niespotykany dotąd sposób. Tytuł ekskluzywny dla gogli Quest 2.

Resist

 • Meta Quest: 11.11.2021
 • Akcja, Przygoda, RPG, Sci-fi
 • Single-player

Dystopijna przyszłość, miasto pełne drapaczy chmur i złowrogie, kontrolujące ludzkość maszyny. Pomiędzy tym wszystkim gracz wyposażony w wyrzutnię linek i broń palną i plecak odrzutowy, gotowy stać się jednoosobowym ruchem oporu. Tytuł ekskluzywny na platformę Quest, oferujący kampanię fabularną w otwartym świecie, rozbudowany system rozwoju postaci, dynamiczne strzelanie i swobodę w poruszaniu się.

 •  PC VR23.02.21
 • Minigry, Strzelanka, Steampunk, Western
 • Single-player, Multiplayer, Co-op

Kompetytywna strzelanka wieloosobowa dziejąca się w realiach robotycznego dzikiego zachodu. Gracze mogą socjalizować się i uczestniczyć w zabawnych minigrach wewnątrz saloonu lub stanąć naprzeciw siebie w potyczkach na kilku dostępnych mapach.

Rezzil Player 22

 • Meta Quest: 10.08.21
 • Koszykówka, Piłka nożna, Symulacja, Sport
 • Single-player

Produkcja będąca platformą treningową, zawierająca zbiór różnych gier ruchowych, mających polepszyć sprawność fizyczną graczy. Spośród dostępnych dyscyplin znajdziemy rzuty jajowatą piłką do futbolu amerykańskiego, trening “główkowania” piłką futbolową, grę będącą wariacją na temat squasha, a także ćwiczenia testujące naszą zręczność i czas reakcji.

Rodent People: Origins

Znajdująca się jeszcze we wczesnym dostępie gra, opowiadająca o losach grupy szczurów o ludzkiej inteligencji zamkniętych w celi, gdzie mogą oddawać się różnego rodzaju rozrywkom. Finalnym celem jest znalezienie sposobu na wydostanie się z ich kolorowego więzienia i rozwiązania tajemnicy swojego pochodzenia. Tytuł przejść można zarówno samotnie, jak i w trybie czteroosobowej kooperacji.

A Rogue Escape

 • PC VR, Meta Quest: 10.06.21, 
 • Przygoda, Escape Room, Mecha, Steampunk
 • Single-player

Główny bohater produkcji, celem ucieczki z nieprzyjaznej obcej planety postanawia użyć do tego wykradzioną, kolosalną i tajemniczą maszynę. Tytuł jest w zasadzie escape roomem, w którym musimy metodą prób i błędów rozszyfrować, w jaki sposób kontrolować wspomnianą maszynę i wprawić ją w ruch.

Rhythm of the Universe: Ionia

Iona zabiera nas w podróż do fantastycznej krainy, gdzie zarówno otoczenie, stworzenia, jak i magia, z której możemy korzystać, skorelowane są w jakiś sposób z muzyką. Produkcja kładzie silny nacisk na doświadczenia audiowizualne, bardziej niż na samą rozgrywkę. Warto zaznaczyć, że 5% funduszy z każdego zakupu przekazywana jest na rzecz fundacji Wildlife Warriors (Założonej przez Stevea i Terri Irwin).

Ryte: The Eye of Atlantis

Przygodowa gra, w której przy pomocy agencji podróży w czasie odwiedzimy legendarną Atlantydę, stworzoną na podstawie mitycznych wierzeń i wyobrażeń greckich filozofów. Oprócz eksploracji szczegółowo zaprojektowanego miasta rozwiązywać będziemy zagadki i dotrzemy do jednego z czterech zwieńczeń historii.

Sam & Max: This Time It’s Virtual!

Króliczo-psi duet detektywów znanych już od 1993 roku trafia do wirtualnej rzeczywistości! Produkcja jak przystało na standardy serii, jest zakręconą przygodówką, której najjaśniejszym punktem jest humor i dziwaczne zagadki.

Sentenced

 • PC VR: 25.06.21
 • Interaktywna opowieść, symulacja
 • Single-player

Nie tyle gra, ile interaktywne doświadczenie z walorem edukacyjnym, które stawia przed graczem moralne rozterki. W produkcji wcielamy się w kata wykonującego egzekucje w realiach XVI-wiecznych niemczech.

SimplePlanes VR

VR-owa iteracja popularnego miksu symulatora lotu i twórczego narzędzia do budowy latających maszyn (i nie tylko!). W przypadku wersji na gogle wirtualnej rzeczywistości dostępny jest jedynie ten pierwszy segment produkcji. Zasiadać możemy zatem za sterami ponad 100 tysięcy samolotów i innych pojazdów, zarówno tych inspirowanych prawdziwymi modelami, jak i kompletnie abstrakcyjnymi konstrukcjami utworzonymi przez społeczność.

Sniper Elite VR

Najnowszy tytuł popularnej serii znanej z płaskich ekranów. Oferuje doświadczenie skrojone specjalnie pod wirtualną rzeczywistość. Jako członek włoskiego ruchu oporu, stawimy czoła nazistowskim okupantom w 18 misjach fabularnych, wykorzystując do tego autentyczne uzbrojenie z epoki. W grze doświadczymy również ikonicznych dla serii “prześwietleń”, które dogłębnie pokażą nam działanie naszych snajperskich pocisków.

Smash Drums

 • Meta Quest: 02.12.21
 • Akcja, Zręcznościowe, Muzyka, Perkusja
 • Single-player, Multiplayer, Co-op

Rytmiczna produkcja, w którym jak sama nazwa wskazuje – uderzać będziemy w bębny. Struktura rozgrywki przypomina nieco Beat Sabera, tutaj jednak zwracać musimy uwagę na siłę z jaką uderzamy w nadlatująca w naszym kierunku elementy perkusyjne. Oprócz trybu dla pojedynczego gracza, dostępne są również tryby kooperacji i rywalizacji do 8 graczy. Gra oferuje ponad 30 różnorodnych rockowych utworów niezależnych artystów.

Song in the Smoke

Fabularna gra survivalowa, rozgrywająca się w fantastycznym świecie przypominającym epokę kamienia łupanego. Wcielamy się w łowcę — musimy więc polować, aby zaspokajać głód, wytwarzać przedmioty z pozyskanych surowców i nauczyć się ukrywać przed zwierzyną, zarówno w celu upolowania jej, jak i uniknięcia bycia upolowanym — ponieważ dzięki zaawansowanym systemom sztucznej inteligencji zwierzyna równie dobrze może stać się również łowcą. Produkcja okraszona jest przepiękną, stylizowaną oprawą graficzną.

Spacefolk City

Luźne podejście do gatunku city builderów. Naszym celem jest budowa miniaturowego miasta lewitującego w przestrzeni kosmicznej, które zamieszkałe będzie przez kolorową paletę różnorakich przedziwnych stworzeń. Naszym finalnym celem będzie ucieczka przed mającym wkrótce eksplodować słońcem. W przeciwieństwie do standardowych strategii o budowaniu miasta nie jesteśmy ograniczeni do płaskiej powierzchni, a co za tym idzie, planowanie miasta może być również wertykalne.

Star Wars Pinball VR

 • PC VR, PSVR, Meta Quest: 29.04.21
 • Zręcznościowa, Gwiezdne Wojny, Pinball, Symulacja
 • Single-player

Nie lada gratka dla miłośników oldschoolowych flipperów i świata Gwiezdnych Wojen. Tytuł pozwala nam zagrać pinballa na 8 różnych stołach inspirowanych filmowymi i serialowymi produkcjami z Gwiezdnej Sagi. Oprócz w pełni animowanych plansz, możemy odblokowywać i przyozdabiać wedle uznania naszą flipperową jaskinię. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby postawić realnych rozmiarów posąg Dartha Vadera i podziwiać jego wszystkie szczegółowo wymodelowane detale. RECENZJA VRPOLSKA

Stones of Harlath

 • Meta Quest: 03.06.21, RIFT: 19.08.21
 • Przygoda, Dungeon Crawler, Fantasy, RPG
 • Single-player

Inspirowana dungeon crawlerami z lat 90-tych produkcja, łącząca trójwymiarowe otoczenie z dwuwymiarowymi sprite’ami. Wcielamy się w niej w bitewnego maga, zatem oprócz broni białej i tarczy, za pomocą rysowanych w powietrzu symboli możemy rzucać potężne czary. RECENZJA VRPOLSKA

SURV1V3

 • PC VR: 20.06.21
 • Akcja, Strzelanka, Survival, Zombie
 • Single-player, Multiplayer, Co-op

Kooperacyjna strzelanka o przetrwaniu i walce z hordami zombie. Dzieło dwuosobowego studia zagwarantować ma nam niespotykane dotąd wyzwanie jeśli chodzi o przetrwanie w świecie opanowanym przez śmiertelnego wirusa. RECENZJA VRPOLSKA

SWARM

Spider-Man z giwerami. Produkcja będąca połączeniem mechaniki bujania się i walki z tytułowym rojem kosmitów. Niezwykle dynamiczna rozgrywka, pełna powietrznych akrobacji, która paradoksalnie nie wywołuje fizycznego dyskomfortu, dzięki zastosowaniu komiksowej oprawy graficznej. RECENZJA VRPOLSKA

Sweet Surrender

Cell-Shadingowy rogalik, bedący dynamiczną strzelanką. Akcja gry rozgrywa się w dystopijnej przyszłości, gdzie naszymi przeciwnikami są zróżnicowane mordercze roboty. Podczas każdego z podejść odblokować możemy całą paletę ulepszeń i uzbrojenia, które pozwoli nam jeszcze skuteczniej stawić czoła wiecznie zmieniającym się zagrożeniom.

Tarzan VR

 • Meta Quest: 01.07.21, PSVR: 20.07.21
 • Akcja, Przygodowe,
 • Single-player

Gra, która pozwala nam wcielić się w kultową postać Tarzana – człowieka wychowanego w dżungli. Tytuł oferuje mechaniki bujania się na lianach, wspinaczki i walki z dzikimi stworzeniami. Wszystko w stylizowanej na komiksową oprawie.

A Township Tale

 • Meta Quest: 15.07.21
 • Przygodowe, Fantasy, RPG
 • Single-player, Multiplayer, Co-op

Wieloosobowy tytuł, będący próbą stworzenia VRowej produkcji na kształt MMORPG, w którym wspólnymi siłami na ośmioosobowych serwerach tworzymy osadę. Możemy zająć się eksploracją, wytwarzaniem przedmiotów, lub walką z różnymi niebezpieczeństwami ukrywającymi się w lasach i podziemiach otaczających miasto.

Traffic Jams

Zwariowany “symulator” kierowania ruchem ulicznym. Z silnym naciskiem na “zwariowany” ponieważ podczas zmagań będziemy świadkami wielu zakręconych sytuacji. Oprócz trybu kampanii, dostępny jest również imprezowy tryb wieloosobowy do 4 graczy wykorzystujący aplikację na smartfony.

Unbinary

 • wczesny dostęp PC VR: 26.03.21
 • Przygoda, Puzzle, Sci-fi
 • Single-player

Produkcja, której oprawa graficzna została stworzona w aplikacji Oculus Quill, której fabuła opowiada o przyszłości naszej planety, gdzie sztuczna inteligencja została wybrana na jej zarządcę. Naszym celem jest wykonanie audytu, rozwiązując narracyjne zagadki, aby upewnić się, że AI jest na to gotowa.

Unplugged

Vertigo Games/Anotherway

 • Meta Quest: 21.10.21, PC VR: 14.12.21
 • Zręcznościowa, Muzyka
 • Single-player

Innowacyjna gra muzyczna o graniu na powietrznej gitarze. Tytuł wykorzystuje w tym celu funkcję śledzenia rąk. W produkcję zaangażowany był jeden z czołowych twórców odpowiedzialnych za serię Guitar Hero. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo dobry wybór dostępnych utworów, a także zróżnicowany poziom trudności. RECENZJA VRPOLSKA

Warhammer 40,000: Battle Sister

 • RIFT: 27.05.21
 • Akcja, Fantasy, Strzelanka
 • Single-player, Co-op

Dynamiczny akcyjniak, dziejący się w świecie Warhammera 40K, w której wcielamy się w tytułową Siostrę Bitwy/Bitewną Siostrę. Oprócz znanych z uniwersum potężnych broni palnych możemy dzierżyć również ikoniczne rodzaje broni białej. Gra oferuje kampanię dla pojedynczego gracza, a także dodany jakiś czas po premierze tryb hordy.

Warhammer Age Of Sigmar: Tempestfall

 • PC VR: 17.11.21
 • Akcja, Przygoda, Fantasy
 • Single-player, 

Produkcja polskiego studia, przenosząca nas do świata Warhammera, gdzie jako potężny, biegle władający bronią i magią Lord-Arcanum stawimy czoła złym siłom. Model walki oparty na ruchu, system rozwoju postaci i imponująca oprawa graficzna to najważniejsze cechy tej przygodowej gry akcji. RECENZJA VRPOLSKA

Warplanes: WW1 Fighters

 • PC VR: 04.03.21, Meta Quest: 29.07.21
 • Akcja, Samoloty, Gra wojenna
 • Single-player, Multiplayer, Co-op

Imersyjna produkcja z pogranicza symulacji i gry Arcade (stopień realistyczności możemy dostosować), w której zasiąść możemy za sterami latających maszyn biorąc udział w podniebnych bitwach pierwszej wojny światowej. Tytuł oferuje dwie kampanie fabularne, 18 modeli samolotów, tryb dla pojedynczego gracza, kooperację i kompetytywny multiplayer.

Wraith: The Oblivion – Afterlife

Horror rozgrywający się w Świecie Mroku (World of Darkness), gdzie wcielamy się w zjawę, a naszym celem jest rozwiązanie zagadki naszej własnej śmierci. Wykorzystamy do tego nasze nadnaturalne zdolności, jednak gra zawiera również segmenty, w których będziemy musieli ukrywać się przed innymi zjawami.

Vanishing Grace

 • Meta Quest: 11.02.21
 • Przygoda, Interaktywna opowieść
 • Single-player

Narracyjny tytuł rozgrywający się na wyniszczonej ziemi w niedalekiej przyszłości. Tytułowy bohater wyrusza w podróż celem odnalezienia zaginionej przyjaciółki. Oprócz silnego położenia nacisku na historię gra oferuje proste zagadki i zabiera nas w interesujące lokacje.

Ven VR Adventure

 • PC VR: 28.01.21, Meta Quest: 12.08.21
 • Przygodówka, Platformówka
 • Single-player

Gra platformowa od polskiego studia Monologic Games. Pokierujemy w niej losem antropomorficznego zwierzaka o imieniu Ven podczas jego tytułowej przygody, której celem jest uratowanie jego planety przed zniszczeniem. Gra jest typowym platformerem, jednak doświadczyć możemy go jedynie w środowisku VR-owym. RECENZJA VRPOLSKA

VIRO MOVE

 • PC VR: 20.10.21
 • Akcja, Muzyka, Sport
 • Single-player

Gra polskiego studia, będąc kolejnym tytułem muzyczno-fitnessowym stara się połączyć wszystkie najpopularniejsze formaty rozgrywki znane u konkurencji w jeden tytuł. Znajdziemy tu zatem strzelanie do celów rodem z Audicy, ciachanie przy użyciu mieczy zapożyczone od Beat Sabera i boksowanie niczym w Song Beaterze. Znaczącą różnicą od tego ostatniego, który również próbuje pożenić ze sobą różne style rozgrywki jest fakt, że format zabawy zmienia się dynamicznie podczas utworów. Dostępne tylko na PCVR.

VR Skater

 • Wczesny dostęp PC VR: 30.04.21
 • Akcja, Deskorolka, Sport
 • Single-player

Produkcja starająca oddać emocje towarzyszące wyczynowej jeździe na deskorolce, znajdująca się obecnie we wczesnym dostępie, jedynie na PCVR. Przez wzgląd na brak kontrolerów nożnych, deskorolkowe tricki wykonujemy wykorzystując do tego ruchy dłońmi.

YUKI

Wybuchowy miks gatunku Shoot’em up/Bullet Hell z roguelite’ową strukturą. W grze obserwujemy tytułową Yuki z perspektywy trzeciej osoby, kierując ją niczym zabawką trzymaną w dłoni. Sięgając po tytuł, należy spodziewać się tysięcy pstrokatych pocisków lecących w naszym kierunku, co w połączeniu z wysokim poziomem trudności zagwarantuje nie lada wyzwanie.

YUPITERGRAD

 • PSVR: 25.02.21, Meta Quest: 28.01.21
 • Akcja, Parkour, Platformówka
 • Single-player

Słowiański Spider-Man w kosmosie, z przepychaczami do kibla zamiast wyrzutni sieci. Zręcznościowa produkcja polskiego studia, zabiera nas na podróż po korytarzach stacji kosmicznej na orbicie Jowisza, którą przemierzać będziemy bujając się na wspomnianych już wyrzutni z przyssawkami. Gra oferuje kampanię fabularną, masę poziomów trybu wyzwań i dużą dawkę humoru spod szyldu “slavic memes”. RECENZJA VRPOLSKA

Zero Caliber: Reloaded

 • Meta Quest: 13.05.21
 • Akcja, Strzelanka, Taktyczna
 • Single-player, Co-op

Ciepło przyjęta strzelanina z PCVR, w końcu trafiła również w ręce posiadaczy przenośnych gogli. Zero Caliber, zwany też najbliższym VR-owym odpowiednikiem Call of Duty oferuje kampanię dla pojedynczego gracza, możliwą do ukończenia także w trybie kooperacji oddając w nasze ręce masę świetnie odwzorowanych broni, które modyfikować możemy na wiele sposobów. Jedyna różnica względem wersji stacjonarnej jest rzecz jasna obniżona jakość grafiki.

Zombieland VR: Headshot Fever

 • Meta Quest, RIFT: 25.03.21, PC VR: 29.07.21, 
 • Zręcznościowa, Strzelanka, Zombiaki
 • Single-player

Tytuł na licencji serii zwariowanych filmów o zombie-apokalipsie. Wzorowana na arcadowych “celowniczkach” produkcja, w której celem jest szybkie i celne posyłanie ołowiu w kierunku wygłodniałych zombiaków. Cztery poziomy trudności, liczne pukawki i tryb bullet time – to rzeczy których możemy spodziewać się po tym rail-shooterze.

Zookeeper: : Blast Quest

Konwersja popularnej gry mobilnej w wersji VR. W tej kolorowej produkcji przyjdzie nam rozwiązywać łamigłówki oparte na eliminacji kolorowych grup klocków. Oprócz tego gra oferuje również aktywności poboczne, takie jak rozbudowa tytułowego ZOO, karmienie zwierząt i rozwiązywanie drobnych problemów odwiedzających nas klientów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.