Wybierz Strona

Czy VR i AR w szkole znajdzie zastosowanie? Relacja z Konferencji Lepsza Edukacja

Czy VR i AR w szkole znajdzie zastosowanie? Relacja z Konferencji Lepsza Edukacja

W wydarzeniu, które odbyło się 1 i 2 lutego, uczestniczyło 270 nauczycieli i pracowników instytucji oświatowych z całego kraju na jubileuszowej 10 edycji w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach.

Głównym tematem tegorocznej edycji był „Czy wirtualna i rozszerzona rzeczywistość mogą znaleźć zastosowanie w edukacji?” Zagadnienie to dla wielu nauczycieli było nowością i nie mieli zbyt dużej wiedzy na temat tych technologii. Mimo to przejawiali duże zainteresowanie i otwartość na tego typu rozwiązania wyrażając przy tym chęć zastosowania VR i AR w swoich szkołach.

WYSTAWCY

Na konferencji swoje miejsce znalazły także firmy i projekty związane z nowymi technologiami w edukacji. Niektóre z nich wykorzystują już teraz VR i AR w swoich produktach. Jedną z nich była firma learn.teach.explore, która ze swoim projektem Shapes3D pokazywała jak za pomocą rozszerzonej rzeczywistości można poznawać budowę brył i poszerzać wyobraźnie przestrzenną na lekcjach matematyki. Z kolei przebywania w wirtualnej rzeczywistości można było spróbować na stoiskach firm World of VR oraz Image Recording Solutions. Tam na zainteresowanych czekała nie lada gratka, bo gogle Microsoft HoloLens.

PRELEKCJE

Pierwszy dzień wydarzenia poświęcony był na prelekcje zaproszonych gości oraz na wyżej wspomniane prezentacje partnerów. W wystąpieniach prelegentów na konferencji temat VR i AR był potraktowany dość powierzchownie, bez zagłębiania się w szczegóły. Mówcom chodziło raczej o przedstawienie czym są te technologie i jakie stanowią zagrożenia. Mało było o tym jakie wiele zalet mają VR i AR. Brakowało mi także zaproponowania pomysłów i projektów, które można realizować dzięki tym narzędziom.

Lepsza Edukacja podsumowanie

WARSZTATY

Natomiast drugiego dnia wydarzenie przeniosło się do Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni, gdzie prowadzone były warsztaty. Właśnie dzięki imprezie takiej jak ta można było odczuć czym różni się teoria od praktyki. W sobotę organizatorzy zadbali o ogromną ilość interesujących warsztatów trwających przez cały dzień, a wiele z nich skupiło się na praktycznym użyciu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w szkole. Dzięki entuzjastycznie nastawionym do technologii prowadzącym nauczyciele mogli zapoznać się z tym jakie możliwości daje w szkołach wirtualna rzeczywistość.

Świetne były szczególnie warsztaty pokazujące szerokie spektrum aplikacji i rozwiązań dostępnych na gogle VR. Nauczyciele prowadzący pokazali, że przy odrobinie kreatywności można z dostępnych źródeł i mały nakładem kosztów tworzyć w klasie zdumiewające, magiczne narzędzia edukacyjne. W ruch poszły takie aplikacje jak Spacecraft 3D, Quiver, HP Reveal, Merge Things czy Tour Creator.

Prezentacja rozszerzonej rzeczywistości AR.

PODSUMOWANIE

Bardzo dobrze, że branża edukacyjna rozwija się i próbuje wdrażać nowoczesne technologie do szkół. Choć oświata zmienia się powoli to jednak widać, iż dzięki takim konferencjom jak Lepsza Edukacja we Wrześni są pedagodzy i edukatorzy, którzy chętnie dzielą się swoja wiedzą i zarażają pasją kolejne osoby. Nie zrażają się oni kosztami czy trudnościami natury technicznej. Dzięki swej kreatywności i inteligencji pokazują jak można uczyć z pomocą najnowszych technologii takich jak VR i AR. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 14-15 lutego 2020 we Wrześni i na pewno temat wirtualnej rzeczywistości będzie znaczącym elementem tej imprezy, dlatego już teraz serdecznie zapraszam do śledzenia profilu Lepszej Edukacji.

MATERIAŁY DODATKOWE

Strona internetowa konferencji Lepsza Edukacja

Zapis transmisji video z konferencji na kanale youtube Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6

Materiał filmowy zrealizowany przez Tv Gniezno

Galeria zdjęć z portalu Powiat Wrzesieński

O autorze

Bartłomiej Kowalówka

Redaktor, pasjonat wszelkich wydarzeń i projektów związanych z VR.

Trackbacks / Pingbacks

  1. Przyszłość gier VR okiem polskich wydawców | VR Polska - […] w bardzo efektywny i skuteczny sposób wykorzystuje VR w swoim sektorze biznesu. VR to również edukacja, szkolenia, symulacja, przekazywanie…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.