Wybierz Strona

WSZYSTKIE GRY QUEST

OBSŁUGUJĄCE ODŚWIEŻANIE 120 HZ

Wraz z najnowszą aktualizacją oprogramowania v28 Oculus Quest 2 otrzymał możliwość obsługi częstotliwości odświeżania 120 Hz. Mamy już krótką listę gier, które takowe wsparcie przyjęły.

Quest 2 z początku oferował odświeżanie na poziomie zaledwie 72 Hz, taką samą jak natywny Quest. Po czasie otrzymał aktualizację obejmującą eksperymentalną funkcję wsparcia dla częstotliwości 90 Hz. Analogicznie teraz nasz Quest 2 może wskoczyć na wyższy poziom, zapewniając jeszcze płynniejszą rozgrywkę przy trybie 120 Hz.

Niestety nie wszystkie gry Quest będą w stanie obsługiwać 120 Hz. John Carmack powiedział, że tylko kilka obecnie istniejących gier Quest będzie w stanie przejść z 90 na 120 Hz, ze względu na wysokie wymagania dotyczące wydajności.

Aby włączyć 120 Hz w poniższych grach, upewnij się, że masz zaktualizowaną wersję oprogramowania Quest do wersji 28, a następnie włącz ustawienie 120 Hz w sekcji Funkcje eksperymentalne w menu ustawień Quest. W przypadku niektórych gier musisz również włączyć ustawienie 120 Hz w menu gry.

Przedstawiamy listę wszystkich gier Quest 2, które w chwili pisania tego tekstu obsługują 120 Hz **AKTUALIZACJA 20.05.2021r.** . Lista będzie aktualizowana w miarę powiększania się liczby gier, które obsłużą eksperymentalny tryb. Wszystkie wymienione tytuły możesz kupić w oficjalnym sklepie Oculus lub pobrać za pośrednictwem App Lab. Kliknij w baner, aby przenieść się do sklepowej zakładki wybranej gry. Zacznijmy od polskich produkcji, które przyjęły nowy tryb.

YUPITERGRAD

GAMEDUST

Drugą polską grą, jaka otrzymała wsparcie dla odświeżania 120Hz jest kosmiczna produkcja Yupitergrad – gra ze stylową, komiksową grafiką, w której wędrujesz po stacji kosmicznej za pomocą dwóch przepychaczy sanitarnym. Dzięki dodanym trybie Time Attack możesz zmierzyć się z niezliczonymi przeszkodami i pułapkami, aby osiągnąć najwyższy wynik. Podczas rozgrywki towarzyszyć Ci będą humorystyczne dialogi i wspaniale skomponowana muzyka.

Czy uwierzysz, że hak z liną to najlepszy sposób poruszania się po takim miejscu? To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, gdzie platformówka VR spotyka się z łamigłówkami w kampanii dla jednego gracza.

Zobacz naszą recenzję gry Yupitergrad oraz wywiady z twórcami:

https://vrpolska.eu/recenzja-yupitergrad/

https://vrpolska.eu/wywiad-jakub-matuszczak-yupitergrad/

https://vrpolska.eu/wywiad-piotr-surmacz-yupitergrad/

SUPERHOT

SUPERHOT TEAM

Kilka lat po premierze, polska produkcja nadal jest jedną z najlepiej sprzedających się gier VR. Dodano do niej ostatnio eksperymentalną obsługę 120 Hz dla Oculus Quest 2. Oznacza to, że poruszające się obiekty powinny wyglądać płynniej, a samo środowisko bardziej zablokowane w miejscu. Łódzcy twórcy przestrzegają, że jest to jak na razie wsparcie eksperymentalne i zawsze, w przypadku problemów, można wrócić do mniejszej częstotliwości odświeżania.

Superhot polega na atakowaniu przeciwników przy użyciu broni palnej i białej, jak i za pomocą okolicznie pojawiających się przedmiotów codziennego użytku. Grę wyróżnia mechanika rozgrywki — czas płynie tylko wtedy, kiedy Ty się poruszasz. Dzięki temu możesz zupełnie inaczej zaplanować taktykę, którą zastosujesz wobec swoich czasowo spowolnionych przeciwników.

ELEVEN TABLE TENNIS

FOR FUN LABS

Dobrze znane Eleven Table Tennis otrzymało wsparcie 120 Hz w Quest 2. W przypadku gry, która jest powszechnie uważana za jedną z najdokładniejszych symulacji tenisa stołowego , im płynniej może działać, tym lepiej. To niewątpliwie uczyni Eleven jeszcze łatwiejszą grą do polecania posiadaczom Quest 2.

Każdy potrafi wyobrazić sobie symulator ping-ponga. Przed sobą masz stół i przeciwnika, w którego może wcielić się treningowy bot, lub realny przeciwnik korzystający z drugiego urządzenia. Do wyboru mamy kilka środowisk i stołów, choć w grze nie jest najważniejsza wizualna różnorodność. Autorzy Eleven postawili na realizm i dynamikę rozgrywki, co w połączeniu z lepszym odświeżaniem daje nam obecnie najlepsze odzwierciedlenie fizycznego tenisa stołowego.

ECHO VR

READY AT DAWN

Według dewelopera Ready At Dawn Echo obsługuje tryb 120 Hz podczas podstawowej rozgrywki. Niektóre obszary gry nadal działają z częstotliwością 90 Hz. Gra cechuje się wyjątkową dynamiką i konkurencyjnością, więc zaimplementowany tryb ma duże znaczenie dla odbioru rozgrywki.

Echo Vr to nietypowa, pierwszoosobowa gra akcji. Jej rozgrywka toczy się w warunkach zerowej grawitacji, a poruszanie się wymaga przyciągania się lub odpychania od przedmiotów. W podstawowym trybie gry nasze zadanie polega na doprowadzeniu świecącego dysku z naszego końca areny na należący do przeciwników. Ich nie możemy zabić, a co najwyżej ogłuszyć – warto jednak zaznaczyć, że arena jest wypełniona obiektami, z którymi można się zderzyć i stracić dysk.

CUBISM

Thomas Van Bouwell

Cubism był pierwszą aplikacją, która dodała obsługę częstotliwości 120 Hz w Quest 2. Obsługa nowego trybu to tylko najnowsza z serii aktualizacji, które zapewniają obsługę najnowszych technologii Quest — kilka miesięcy temu Cubism otrzymał również obsługę śledzenia dłoni.

Jest to zwodniczo prosta gra logiczna, w której składasz coraz bardziej złożone kształty z kolorowych bloków. Zainspirowana drewnianymi łamigłówkami jak kostka Bedlam, gra idealnie pasuje do świata VR. Wymaga od Ciebie sporej zręczności, stąd też wprowadzenie trybu 120 Hz pozwala na płynniejsze manewry. Warto wspomnieć, że gra została stworzona przez samodzielnego deweloper Thomasa Van Bouwela, który stara się, aby jego dzieło było jak najbardziej na czasie z wprowadzanymi aktualizacjami Questa.

GORILLA TAG

ANOTHER AXIOM

Gorilla Tag to gra wieloosobowa VR dostępna za darmo we wczesnym dostępie na Steam oraz przez SideQuest i App Lab dla Oculus Quest. Jak się można domyślać, jest to berek, w którym każdy gracz jest gorylem. Wizualnie gra jest nieco chaotyczna i kanciasta, ale to nie ma znaczenia, ponieważ chodzi o system ruchu, który dzięki wsparciu trybu 120 Hz jest jeszcze lepszy.

Poruszanie się w Gorilla Tag jest bardzo proste w zamyśle, choć ma wysoki próg zrozumienia — bez przycisków, drążków, czy teleportacji, musimy obudzić w sobie wewnętrzną małpę i używać rąk do chwytania powierzchni i poruszania się do przodu.

RACKET FURY

PIXEL EDGE GAMES

Drugą aplikacją, która dodała obsługę częstotliwości 120 Hz w Quest 2, była gra w tenisa stołowego. Tryb 120 Hz można włączyć w menu opcji wideo w grze.

Racket Fury, to tenis stołowy z kosmicznymi arenami i konfigurowalnymi robotami, w które wcielają się gracze. Gra oferuje tryb treningowy i mistrzostwa, w których możesz powalczyć o tytuł najlepszego robota w kosmosie. Nie jest to klasyczny symulator ping-ponga, jak w przypadku Eleven Table Tennis, acz bardziej fantazyjna wersja, która może wygrywać oprawą wizualną.

RHYTHM 'N BULLETS

DB CREATIONS

To mieszanka strzelanki i gry rytmicznej, jak może sugerować tytuł. Obsługa częstotliwości 120 Hz jest obecnie dostępna tylko w wersji beta. Aby zdecydować się na wersję na wzbogaconą wersję, przejdź do zakładki Rhythm ‚n Bullets w App Lab i kliknij numer wersji w sekcji informacyjnej. Następnie możesz wybrać i wyrazić zgodę na wersję beta.

Podróżuj przez wirtualne strefy i broń rdzenia, prowadząc parę myśliwców. Wrogowie wlatują ze wszystkich stron, nurkując w kierunku rdzenia. Aby uzyskać maksymalny efekt, Twoim zadaniem będzie zestrzeliwanie przeciwników w zgodzie z rytmem towarzyszącej muzyki.

VIRTUAL DESKTOP

GUY GODIN

Mimo że samą aplikację nie można nazwać grą, to dzięki aktualizacji pozwala ona grać za pośrednictwem Questa w gry PC VR przewodowo lub bezprzewodowo z częstotliwością 120 Hz. Obecnie jest dostępny tylko w wersji beta Virtual Desktop jako usługa opt-in.

Aby zdecydować się na wersję beta, przejdź do informacji w sklepie Oculus i kliknij numer wersji. Następnie możesz wybrać i wyrazić zgodę na wersję beta. Pobierz ją na headset i włącz 120 Hz w ustawieniach pulpitu wirtualnego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.