NOWA WERSJA PORADNIKA

Powyższy poradnik i artykuł poniżej trochę stracił na aktualności, zapraszamy do zapoznania się z nowym: http://vrpolska.eu/mobile-vr/telefony-do-vr/telefon-do-vr-poradnik-wymagania-telefonu-do-vr/

 

Jaki telefon do VR będzie odpowiedni – jeżeli chcecie wiedzieć, oglądajcie!

Hej, z tej strony JackQuack, a to nowa wersja poradnika telefonów polecanych do VR. Mamy dziś w zestawieniu zarówno telefony najtańsze, jak i te, które moim zdaniem oferują najlepszy stosunek jakości/ceny – a finalnie ciekawostki dla entuzjastów, które wymagają nieco pracy ale mogą stanowić ciekawy kąsek. Zaczynamy!

Najtańszy telefon do VR – Xiaomi Mi4c

Pierwszy na taśmę leci najtańszy telefon pod VR, który łatwo dostać na allegro – Xiaomi Mi4c. Jest to nieco zoptymalizowana produkcyjnie wersja Mi4, flagowca firmy Xiaomi. Ma 5 calowy ekran FullHD, 2GB Ramu  i sensowne podzespoły, które będą działać w wymagających aplikacjach cardboardowych. Jest wyposażony oczywiście w żyroskop – jak chyba 100% smartfonów od Xiaomi,a  także WiFi 5GhZ 802.11ac, przydatne w bezprzewodowym przesyłaniu danych np. z Trinusa czy Riftcata. Xiaomi Mi4c kosztuje na polskim rynku około 500zł

Większe telefony od Xiaomi

Jeżeli natomiast potrzebujecie czegoś większego rozmiarem, a zachowującego te same parametry – seria Xiaomi Redmi Note i Redmi praktycznie we wszystkich przypadkach będzie udanym wyborem. Seria note ma ekrany 5,5 calowe i jeżeli upewnicie się, że wasz wybór ma 2GB ramu, rozdzielczosć FullHD i sensowną cenę – można śmiało kupować.
Wciąż jednak jest dużo z Was, entuzjastów VR jest nieprzekonana do marki Xiaomi. Wolą coś z tych bardziej znanych i pokazywanych w reklamach urządzeń. Do niedawna mówiłem, że cokolwiek innego niż Xiaomi i tak w tym wypadku będzie gorsze.  Teraz sytuacja się trochę zmienia, bo staniały nieco telefony o rozdzielczości 2560×1440, która zapewni mniejszą pixelozę w VRze. Ponad to są to telefony o rozmiarach od 5,5 do 5,7 cala, co idealnie sprawdzi się we wszystkich modelach Gogli VR, w tym najbardziej wymagającym Dreamz 2.0 Fresnel np. Jakby tego było mało – proponowane mają 3GB RAMu i nienaganne podzespoły, co zapewni sprawną pracę.

Telefon do VR z ekranem QHD 4K – LG G3, LG G4

Bez zbędnego przedłużania – najtańszym będzie w tym wypadku LG G3 – ma 5,5 cala, rozdzielczość QHD oraz 2GB Ramu. Telefon dość mocno polecany za czasów swej świetności. Obecnie dostać go można za nawet 600-700zł, więc niewiele drożej niż produkty Xioami. Pojawiają się jednak głosy, że LG G3 niezbyt lubi ciepło i posiada dość uciążliwy thermal throttling – czyli ograniczanie prędkości podzespołów przy wysokiej temperaturze, co może nieco przeszkadzać podczas korzystania z VR, które mocno nagrzewa naszego smartfona. Dla tych jednak, którzy potrzebują czegoś więcej niż FullHD w cenie niewiele większej od najtańszych opcji – myslę, że warto.
Jeżeli natomiast chcecie mieć dość świeży, wciąż na czasie telefon, który nie ma problemów poprzednika – LG G4 kosztuje nieco ponad 1000zł i ze spokojem sprawi się w VRze jeszcze przez długi czas. Pod względem VRu ma praktycznie identyczne podzespoły jak poprzednik – różni się 3 GB ramu oraz brakiem problemów z temperaturą.

Moto X Style – alternatywa dla LG

Moto X Style z kolei to propozycja dla tych, którym powoli przestaje wystarczać zwykły ekran 5,5 calowy. X Style ma prawie 6 cali i podzespoły podobne jak G4 jak i cenę, która również waha się między 1000 a 1200 zł.

Xperia Z5 Premium – wyższa półka

Na sam koniec, z markowych telefonów mamy dla was Sony Xperia Z5 Premium. Jest to wybór dla tych najbardziej bezkompromisowych…  No i również bardziej kasiastych, choć cena Z5 Premium spada i obecnie plasuje się na około 2000zł. W zamian otrzymujemy Ekran 4k, całkiem szybkie podzespoły i nieziemski aparat, jeżeli lubimy fotografować i nagrywać relacje z naszego dnia. No i oczywiście żyroskop jak i szybszy standard wi-Fi 5Ghz również jest tutaj obecny.

Samsung i jego telefony do vr – najwyższa półka

Dla totalnych geeków-entuzjastów – S6 i S7 w wersji Demo Unit wydają się coraz lepszym pomysłem. Tanieją, pojawiają się na allegro i choć trzeba sporo przy nich pogrzebać – w zamian dostajemy rozdzielczość QHD, 5 calowy ekran i co najważniejsze – kompatybilność z GearVR, a w konsekwencji, po modyfikacjach w przyszłości prawdopodobnie i z daydreamem w kwestii odświeżania ekranu. Ostrzegam jednak, że jest to opcja jedynie dla tych najbardziej grzebiących w bebechach smartfonów i tych, którzy szukają telefonu jedynie do VR – takiego osobnego urządzenia testowego.

Podsumowując…

…  – jeżeli chcecie wejść jak najmniejszym kosztem w VR – kupujcie Xiaomi, albo dołóżcie trochę i wykosztujcie się na LG G3 lub G4. Warto powoli inwestować w rozdzielczość QHD, która ma przewagę nad FullHD, a WiFi 5Ghz, obecne we wszystkich polecanych modelach pozwoli nam na szybką łączność bezprzewodową czy to w Trinusie czy w Riftcacie. Koniecznie sprawdźcie nową wersję poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=QUUmRz9f-98

 

Masz pytanie? Zadaj je tutaj! ► http://forum.vrpolska.eu

Polub Facebooka ► http://www.facebook.com/vrpolska

Subskrybuj nasz kanał. Kliknij w link ► http://vrpolska.eu/youtube

—————————————————-

Dziękujemy za obejrzenie naszego filmu. Jeżeli film się podobał – nie zapomnij zostawić kciuka w górę, to jest dla nas bardzo ważne!

Ekipa
VRPolska.eu