Wybierz Strona

NAJLEPSZE
GRY
OCULUS QUEST WYDANE
W 2020 ROKU

Zbliża się koniec roku, więc z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych aplikacji wydanych dla platformy Oculus Quest właśnie w 2020.

W ramach analizy zebraliśmy zestawienia z pięciu innych portali traktujących o VR i tak właśnie powstała szersza lista wyróżnionych przez nie tytułów.
Na podstawie między innymi tego, ile dana gra pojawiała się w wybranych przez nas zestawieniach,  wyłoniliśmy pierwszą trzynastkę mijającego roku, którą nieco Wam  poniżej przedstawimy. Porządek listy jest mniej znaczący, niż same tytuły – po długiej selekcji, właśnie te naszym (i Waszym) zdaniem zasługują na piedestał roku 2020.

Zapraszamy Was do konfrontacji tego wyjątkowego przeglądu z własną oceną.

Po kliknięciu w dany tytuł lub zdjęcie towarzyszące przeniesiesz się do sklepu Oculus, gdzie będziesz mógł pobrać DANĄ zawartość.

13. OHSHAPE

ODDERSLAB

Listę najlepszych aplikacji wydanych w roku 2020 otwiera gra z hiszpańskiego studia Odders Lab, której pierwowzorem był program telewizyjny Human Tetris. Nic dziwnego, że klasyczna wersja rozrywki w wersji VR znalazła znalazła grono miłośników i pojawia się jako jedna z najczęściej wybieranych aplikacji w kategorii gry sportowo-muzyczne.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo
 • GATUNEK/TAGI:
  Muzyka, Rekreacyjne, Sportowe
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  stojący
 • DATA I PREMIERY:
  20 lutego 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  451,1 MB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

Podczas gdy gry rytmu stały się podstawą VR, tworzenie unikalnego tytułu skupia się
na koncepcji i wymyśleniu nowych, interesujących sposobów na zaangażowanie gracza. Studio Odders Lab wprowadza nowe rozwiązanie, łącząc zabawę, sprawność i rytm z doświadczeniem, które towarzyszy przy pokonywaniu kolejnych zbliżających się dziurawych ścian.

W odróżnieniu od gier rytmicznych VR, jak chociażby Pistol Whip i Beat Saber, tytuł ten czerpie wzorce z gier bardziej skoncentrowanych na tańcu. Każdy poziom jest piosenką, a pojawiające się kształty dopasowane są do jej rytmu. Poruszasz głową, ramionami i nogami, aby przejść przez ściany, łapać klejnoty i uderzać w bariery.

12. TETRIS EFFECT

Monstars Inc. and Resonair

Tetris, jakiego nigdy wcześniej nie widziałeś – zapierająca dech w piersiach wersja jednej z najpopularniejszych gier logicznych wszechczasów – autorstwa ludzi, którzy przynieśli Ci wielokrotnie nagradzaną Rez: Infinite i legendarną grę logiczną Lumines.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo
 • GATUNEK/TAGI:
  Puzzle, Relaks i medytacja, Zręcznościowe
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  siedzący
 • DATA I PREMIERY:
  14 maja 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  2,95 GB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

To Tetris przefiltrowany przez twórczy i płodny umysł Tetsuya Mizuguchi, gdzie muzyka, tła, dźwięki i efekty specjalne są w idealnej synchronizacji z tym, jak grasz –  dzięki czemu każdy z ponad 30 etapów gry i ponad 10 trybów jest czymś, czego chcesz wielokrotnie doświadczać.

Rdzeń Tetris Effect jest taki sam jak w oryginalnej grze z 1984 roku. Ta sama siatka, te same kształty, choć tu nazywane tetryminami.
W wersji VR pojawia się natomiast zupełnie nowa mechanika- m.in. gracze mogą zatrzymać czas (i spadające klocki), a także zbierać dodatkowe czyszczenie linii.

11. GHOST GIANT

Zoink Games

Wkrocz do świata Louisa i przełam mur dzielący gracza i bohatera w tej niezwykle wciągającej przygodzie VR.
Manewruj niezwykłym światem, otwierając dachy, podnosząc samochody lub obracając domy! A skoro już tak się bawić – czemu nie użyć dźwigu jako wędki? Zwiedź małą wioskę Sancourt i pomóż jej mieszkańcom uporać się z problemami, wykorzystując swoją siłę i spryt. Poznaj sympatyczną historię o przyjaźni i odwadze, napisaną przez słynną pisarkę Sarę B. Elfgren.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo
 • GATUNEK/TAGI:
  Narracyjne, Przygodowe, Rekreacyjne
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  stojący, całopokojowy
 • DATA I PREMIERY:
  20 lutego 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  1,96 GB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

W Ghost Giant , prawdopodobnie bardziej niż w jakiejkolwiek innej grze w Quest do tej pory, z wyjątkiem Shadow Point , rewelacyjna narracja buduje całe doświadczenie. Wcielasz się w tytułowego olbrzyma-ducha, potężną postać w serii dyskretnych, kapryśnych obrazów przedstawiających życie i cierpienia pięknie animowanego i dźwięcznego małego stworka imieniem Louis.

Podobnie jak w przypadku  Moss , Curious Tale of the Stolen Pets  i  A Fisherman’s Tale , ta perspektywa dioramy „ domku dla lalek ” działa bardzo dobrze w VR, dając graczowi doskonały punkt obserwacyjny i poczucie wzniosłości. 
Każdy poziom to piękna, mała opowieść i wgląd w świat Louisa, zrujnowane budynki i pojazdy oraz uroczą scenerię. Postacie, które je zamieszkują, są doskonale i skrupulatnie animowane, spójne i konsekwentne.
Pozycja idealna, aby dorosły poczuł się. jak dziecko – w drugą stronę może być różnie.

10. IN DEATH: UNCHAINED

Superbright

Przerobiona wersja oryginalnej gry Oculus Quest. Akcja  rozgrywa się w świecie, gdzie niebo zostało opanowane przez zombie, templariuszy, bezgłowych mnichów i wielu innych przerażających wrogów. Znajdziesz w niej wiele religijnych obrazów i motywów, które dobrze sprawdzają się jako estetyczne tło dla mało ważnej i minimalistycznej historii.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo
 • GATUNEK/TAGI:
  Akcja, Strzelanki, Zręcznościowe
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA: siedzący, stojący, całopokojowy
 • DATA I PREMIERY:
  23 lipca 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  1,70 GB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

Gra jest strzelanką VR, która zajmuje się wyłącznie walką z użyciem łuku i kuszy. 
W przeciwieństwie do innych gier roguelike w miarę postępów nie odblokowujesz szeregu różnych broni ani zbroi – przez całą grę masz tylko dwie do wyboru. Jednak gdy spróbujesz uciec, lub zginiesz i staniesz ponownie do walki, gra stanie się trudniejsza i będzie stale utrzymywać Cię na maximum Twoich możliwości, podsyłając trudniejszych wrogów.

In Death to potwornie trudna gra. Szybko zdasz sobie sprawę, że umieranie jest częścią gry. Żeby było jasne – to zupełnie inny rodzaj gry Quest. 
To nie jest doświadczenie VR, które zaprezentujesz rodzinie, aby pochwalić się urządzeniem. Zamiast tego to ten tytuł, do którego zechcesz wrócić na osobności, gdy będziesz mieć trochę wolnego czasu na VR dla siebie.

9. ONWARD

Coatsink

Każdy, kto kiedykolwiek interesował się strzelankami VR, prawdopodobnie słyszał lub widział filmy z Onward. Tytuł często uważany za złoty standard strzelanek VR. Pierwotnie gra została stworzona przez solowego dewelopera, Dantego Buckleya, który rzucił studia, aby urzeczywistnić swoją wymarzoną grę . Dzięki realistycznej scenerii, skomplikowanej mechanice broni i skupieniu się na hardkorowej taktycznej grze zespołowej, Onward wyrobił sobie dobrą opinię wśród graczy

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo/multiplayer/co-op
 • GATUNEK/TAGI:
  Akcja, Strzelanki, Symulacyjne
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  stojący, całopokojowy
 • DATA I PREMIERY:
  30 lipca 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  2,63GB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

Przed rundami możesz wybrać strzelca, wsparcie i strzelca wyborowego, a wszyscy mają do wyboru własny zestaw podstawowych broni. 
Samouczek świetnie pokazuje, jak posługiwać się bronią i lokalizować przedmioty na ciele, a także moczyć stopy podczas krótkiej walki z niektórymi wrogami AI. Ilość niepokoju występująca w Onward, gdy jesteś przygwożdżony za osłoną i próbujesz przeładować broń, jest naprawdę niezwykła. 

Obsługa broni jest świetna, śledzenie wydaje się solidne, a do wyboru jest szeroki asortyment map i kilka trybów gry. 
Ogólnie rzecz biorąc, Onward ma doskonałą zawartość w trybie współpracy i rywalizacji, a wraz z napływem nowych graczy Quest, którzy mogą łączyć się i grać z graczami PC, powinna istnieć duża i aktywna społeczność.

8. THE ROOM VR: A DARK MATTER

Fireproof Games

Istnieje kilka naprawdę świetnych gier logicznych w VR . Gatunek bardzo dobrze nadaje się do interaktywności, tajemniczości i majsterkowania w stylu gry.  Dzięki połączeniu gry logicznej i puzzli The Room VR: A Dark Matter to najnowszy przykład tego, jak wspaniała może być gra logiczna stworzona wyłącznie dla VR.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo
 • GATUNEK/TAGI:
  Eksploracyjne, Przygodowe, Puzzle
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  siedzący, stojący
 • DATA I PREMIERY:
  26 marca 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  2,32 GB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

W The Room VR masz za zadanie zbadać zniknięcie słynnego egiptologa po tym, jak policyjne dochodzenie nic nie przyniosło. Przygoda trwa około 5-6 godzin, w zależności od tego, jak szybko rozwiązujesz niektóre z bardziej skomplikowanych zagadek. 
To, co naprawdę odróżnia The Room VR od współczesnych, to to, jak bez wysiłku łączy różne inne rzeczy w rozwiązywaniu i eksploracji zagadek. 

Wiele z najlepszych gier logicznych VR, takich jak Transpose i A Fisherman’s Tale wykorzystuje VR w nowatorski sposób, aby nagiąć umysł i rzucić wyzwanie dla intelektu. The Room VR wzbogaca prawdziwie wciągająca narracja, doskonałe wartości produkcyjne i po prostu dobre, staromodne łamigłówki.

7.   ELEVEN:TABLE TENNIS

For Fun Labs

Jak można się spodziewać, Eleven: Table Tennis VR to gra w tenisa stołowego… w VR. Używasz obu kontrolerów Oculus Quest, ale tylko jeden jest używany jako paletka. Twoja druga ręka jest używana tylko do przygotowania piłki do serwisu.

 

 

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo/multiplayer
 • GATUNEK/TAGI:
  Społecznościowe, Sportowe, Symulacyjne
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  siedzący, stojący,całopokojowy
 • DATA I PREMIERY:
  27 lutego 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  902,9 MB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

Pierwszą rzeczą, która się wyróżnia, jest to, jak czysta i minimalistyczna jest ta gra. Do wyboru jest kilka lokacji a za najlepszą śmiało uznajemy zwykły ale dopracowany pokój. Masz stół do gry na jego środku i to wszystko. Środowisko jest udekorowane przez telewizor, który pokazuje bieżący wynik, niektóre okna, sofę i… łóżko. Wygląda ładnie i spokojnie, dzięki czemu gracz czuje się na tyle komfortowo, aby spędzić z paletką w ręku kilka godzin. Pomaga w tym zapewne też fakt, że nie musisz gonić non-stop za piłką, która ucieka ze stołu.

Od ustawiania serwu, poprzez możliwość dodania odrobiny rotacji piłce, fizyka jest genialna i jakkolwiek może się to wydawać banalne, jest to doskonały przykład VR, który odzwierciedla rzeczywiste doświadczenie do tego stopnia, że ​​jest porównywalna z prawdziwa grą w ping-ponga. Wraz z pojawieniem się wersji na Oculus Quest 2 gra nabrała lepszej dynamiki i poczucia precyzji wykonywanych ruchów. 

6.  BLAIR WITCH PROJECT: QUEST EDITION

Fireproof Games

Blair Witch: Oculus Quest Edition to oparty na opowieści psychologiczny horror, którego akcja rozgrywa się w świecie Blair Witch. Wciel się w Ellisa, byłego policjanta z trudną przeszłością, który dołącza do poszukiwań zaginionego chłopca w legendarnym lesie Black Hills w stanie Maryland.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo
 • GATUNEK/TAGI:
  Eksploracyjne, Horror, Przygodowe
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  siedzący, stojący,całopokojowy
 • DATA I PREMIERY:
  29 października 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  2,32 GB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

Dochodzenie szybko przerodzi się w koszmar, który urzeczywistni twoje największe lęki i zmusi do zmierzenia się z przerażającą siłą. Ale nie jesteś sam – towarzyszy Ci wierny psi partner Bullet, który jest twoimi oczami, uszami i nosem.

Gra została dostosowana do potrzeb Oculus Quest, by dostarczać wyjątkowo wciągających, przerażających przeżyć VR. Poczuj niesamowitą atmosferę Blair Witch jak nigdy przedtem, dzięki bardziej interaktywnemu otoczeniu, nowej mechanice Bulleta, która wykorzystuje wydawanie poleceń gestami, głaskanie i rzucanie przedmiotów, oraz nowym konfrontacjom z upiornymi istotami.

5.  Five Nights at Freddy’s: Help Wanted

Steel Wool Studios

 Zbiór klasycznych i oryginalnych minigier osadzonych w uniwersum Five Nights. Przetrwaj przerażające spotkania ze swoją ulubioną animatroniką-zabójcą w kolekcji nowych i klasycznych przygód FIVE NIGHTS AT FREDDY’S ™.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo
 • GATUNEK/TAGI:
  Horror, Puzzle
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  siedzący, stojący,całopokojowy
 • DATA I PREMIERY:
  16 lipca 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  1,79 GB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

Jeśli w jakiś sposób nie jesteś tego świadomy, Five Nights at Freddy’s VR to gra, w której wcielasz się w rolę nocnego dozorcy sieci pizzerii inspirowanych animatronicznymi wypchanymi postaciami – tak jak Chuck E. Cheese. 
Jednak gdy zgasną światła, te robotyczne postacie lubią poruszać się po restauracjach, tworząc chaos i robiąc wszystko, aby dotrzeć do Ciebie przed wschodem słońca. Twoim celem jest przetrwanie, zgadłeś, pięć nocy.

Głównym czynnikiem, który sprawia, że ​​Five Nights at Freddy’s VR jest tutaj tak skuteczny, jest tempo i ogólny format dostarczania przerażeń. Każda mijająca chwila, w której czegoś nie robisz, oznacza wzrost prawdopodobieństwa, że ​​wydarzy się coś złego. Im bardziej napięta jest atmosfera, tym bardziej jesteś sparaliżowany strachem i tym silniejsze stają się przerażenia, kiedy się pojawiają. To idealna burza niepokoju i napięcia, które wzmacniają się z każdą mijającą sekundą, tworząc błędny, samonapędzający się cykl horroru.

4.  ECHO VR

Ready At Dawn

W Echo VR grasz w przestrzeni o zerowej grawitacji z pojedynczym dyskiem pośrodku. Są dwie drużyny, a ich celem jest przepchnięcie się i przyspieszenie w pływającym środowisku, aby złapać dysk i wrzucić go do bramki- w skrócie ultimate freesbee. W przypadku tej pozycji nie jest to gra nowa, ponieważ po długim okresie, w jakim użytkownicy mogli korzystać z wersji demo, studio wypuściło grę w pełnym dostępie, nie wprowadzając większych zmian.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  multiplayer
 • GATUNEK/TAGI:
  Akcja, Społecznościowe, Sportowe
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  siedzący, stojący,całopokojowy
 • DATA I PREMIERY:
  27 sierpnia 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  651,2 MB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

W istocie założenie jest proste: po środku pokoju o zerowej grawitacji unosi się pojedynczy dysk. Jesteś w zespole z wieloma innymi osobami. Na każdym końcu areny znajduje się cel, który również ma różne przedmioty na drodze. Twoim zadaniem jest odpychanie się od obiektów, używanie wspomagaczy nadgarstków i ostrożne poruszanie się po otoczeniu, rzucając, mijając i chwytając dysk w drodze, aby zdobyć punkty.

Najlepszym sposobem na opisanie tego jest granie w Ultimate Frisbee w zerowej grawitacji z kilkoma wywołaniami zwrotnymi do takich jak Tron, Quidditch Harry’ego Pottera, a nawet piłka nożna.

3.  UNTIL YOU FALL

Schell Games

Until You Fall to zainspirowana arcadowymi tytułami gra VR typu hack-and-slash roguelike oferująca godziny emocjonującej, dynamicznej zabawy, podczas której wykształcisz i opanujesz własny styl walki. 
Ruszaj rękami i całym ciałem w rytm muzyki synthwave, atakując, blokując, rzucając zaklęcia i unikając ciosów podczas podróży w głąb neonowego świata fantasy wypełnionego magicznymi potworami. Wyposaż się w rozmaite wpływające na styl rozgrywki bronie i rośnij w siłę, szatkując monstra czyhające w tym tajemniczym świecie.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo
 • GATUNEK/TAGI:
  Akcja, Bijatyki
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  siedzący, stojący,całopokojowy
 • DATA I PREMIERY:
  29 września 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  1023,7 MB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

Gdyby każda gra VR pojawiła się na imprezie, Until You Fall byłaby tą, z którą wszyscy chcielibyśmy spędzać czas.  Dzięki zaraźliwej ścieżce dźwiękowej, pulsującemu stylowi wizualnemu i dziwnie rytmicznej walce pozycja ta trafia na podium tegorocznego zestawienia.

Dzięki rzeczywistości wirtualnej, która jest znacznie mniej zwrotnym medium niż gry z płaskim ekranem, Schell przekłada zwinność stóp na ostre odruchy rąk. Na sekundę przed atakiem wroga zobaczysz wskaźnik, gdzie jedna z twoich dwóch broni musi być zablokowana. Czasami ataki pojawiają się w krótkich odstępach czasu, a czasami będziesz musiał fizycznie unikać cięższych uderzeń, tworząc niezłą różnorodność, która utrzyma Cię w ciągłym napięciu. 

2. The Walking Dead: Saints & Sinners

Skydance Interactive

Zmierz się ze wszystkimi okropnościami, jakie mogą zaoferować żyjący i umarli w tej przygodzie VR w uniwersum The Walking Dead. Podróżuj przez ruiny opanowanego przez zombie miasta i walcz, przemykaj się, odkrywając tajemnice w kultowych dzielnicach Nowego Orleanu.
Spotykaj zdesperowane frakcje i samotnych ocalałych, którzy mogą być przyjaciółmi lub wrogami. Niezależnie od tego, czy pomagasz innym, czy bierzesz to, czego chcesz siłą, każdy twój wybór ma konsekwencje. 

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo
 • GATUNEK/TAGI:
  Akcja, Horror, Przygodowe
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  siedzący,całopokojowy
 • DATA I PREMIERY:
  13 października 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  7,99 GB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

 Fabuła jest mocna, rozgrywka pełna emocji, a elementy RPG i otwarty świat dają pełną swobodę wyboru. Największą zaletą jest obsługa zarówno broni palnej, jak i białej, co sprawia że jest mnóstwo sposobów na rozprawienie się z zombie. Jeśli słońce zajdzie podczas zwiedzania, spotkasz jeszcze więcej spacerowiczów, co sprawia, że ​​zarządzanie czasem jest również bardzo ważne dla losów rozgrywki.

Tytuł uświadamia też szybko, że elementy survivalowe odgrywają ogromną rolę w rozgrywce. Wskaźnik wytrzymałości zmniejszy się, jeśli nie będziesz jadł jedzenia lub jeśli nosisz zbyt wiele zasobów. Jeśli zachorujesz, musisz jeść odpowiednie jedzenie lub użyć środków medycznych. Jeśli będziesz biegał , wspinał się lub używał zbyt broni białej, stracisz wytrzymałość. Zarządzanie zasobami ma zatem ogromne znaczenie. 

1. POPULATION: ONE

BigBox VR, Inc.

Ty i twoja dwójka innych graczy zostajecie zrzuceni na mapę, gdzie waszym zadaniem jest walka, dopóki nie zostanie tylko lub jedna drużyna. Wbrew temu co sugeruje nazwa, nie ma trybu gry solowej – są tu tylko trójki z możliwością utworzenia sześciu zespołów. Zakres jest daleki od 150-osobowych lobby Call of Duty Warzone, ale biorąc pod uwagę skalę mapy i to, jak inaczej postrzegane są rzeczy w VR, jest w należytym porządku.

 • TRYBY ROZGRYWKI:
  solo/multiplayer
 • GATUNEK/TAGI:
  Akcja, Strzelanki, Zręcznościowe
 • TRYBY SYSTEMU GRANIA:
  siedzący,stojacy,całopokojowy
 • DATA PREMIERY:
  22 października 2020r. 
 • WYMAGANE  WOLNE MIEJSCE:
  2,35 GB

CO WYRÓŻNIA GRĘ?

Mecze są dość szybkie, a ponieważ jesteś w stanie poruszać się tak szybko i pokonywać duże odległości w ciągu kilku sekund dzięki kombinezonowi ze skrzydłami, obszar gry wydaje się mniejszy niż jest. Grę utrudnia szkodliwe pole, które zamyka się, powoli zmniejszając mapę, dlatego Ty musisz szybko szukać broni i łupów, starając się jak najdłużej pozostać przy życiu.

Zgodnie z oczekiwaniami, w Population: One są mikropłatności, podobnie jak w zasadzie w każdej innej grze Battle Royale, ale wszystkie są opcjonalne. Część z nich jest zdobywana w grze, a część wydaje się być przeznaczona wyłącznie do mikrotransakcji. Warto jednak podkreślić, że w ogóle nie zmieniają rozgrywki. Wszystko to ma postać kosmetyków, takich jak kostiumy i skórki. Z czasem Twórcy będą dodawali więcej rzeczy i planują wydarzenia sezonowe.

Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, że lista najlepszych gier mogłaby być znacznie dłuższa i nie mamy w zamiarze nikogo urazić naszymi wyborami. Staraliśmy się, aby zestawienie było jak najbardziej obiektywne, dlatego przeważającą rolę w zestawieniu odegrali sami użytkownicy questa, a dokładniej ich wybory w zakupach i głosy na portalach oceniających. 

Poniżej znajdziesz propozycje, które z tych czy innych powodów nie zmieściły się w finałowej trzynastce, a zasługują na wyróżnienie. Być może będą zgodne z Twoimi oczekiwaniami – jeśli masz zaś jakieś typy – zapraszamy do kontaktu.

O autorze