Wybierz Strona

APPLE VISION PRO

PREMIERA W USA

Już 2 lutego w amerykańskim sklepie internetowym, jak i stacjonarnych sklepach firmy Apple pojawi się długo wyczekiwany Apple Vision Pro. Zamówienia przedpremierowe w USA zostaną uruchomione 19 stycznia. Nie znamy jeszcze europejskiej daty premiery ani listy krajów, w których będzie można kupić jabłkowe gogle — Apple zdradza, że prawdopodobnie pojawią się na innych rynkach jeszcze w tym roku.

ILE?

Podstawowy model ma kosztować 3500 dolarów (w przeliczeniu ok. 14000 złotych, choć pewnie będzie jeszcze droższy) i będzie posiadać 256 GB pamięci masowej. Patrząc na hasło przy cenie “zaczynając od” możemy wywnioskować, że firma wypuści droższe i pojemniejsze modele. Dodatkowo będzie można nabyć wkładki optyczne firmy ZEISS do czytania (100$) lub na receptę (150$). Nie jest zaskoczeniem, że produkty Apple są na wysokim poziomie cenowym — czy w tym przypadku będzie szła za ceną również jakość i możliwości?

CZYM JEST VISION PRO?

Apple Vision Pro, to hybrydowy headset VR/AR ze wbudowanym pokrętłem Digital Crown służącym do stopniowego przechodzenia między trybami. Zasilany jest chipsetem Apple M2 (wykorzystanym również w Macach i iPadach Pro), wraz z nowym chipsetem R1, którego zadaniem jest przetwarzanie danych z czujników ruchu etc. Posiada zewnętrzną baterię, która ma wystarczyć na około 2 godziny użytkowania, co oczywiście będzie można wydłużyć za pomocą power banków lub stałego źródła prądu.

AŻ TRZY WYŚWIETLACZE

Headset zawiera mikrowyświetlacze OLED o rozdzielczości bliskiej 4K dla każdego oka, co zapewnia (jak na razie) najwyższą rozdzielczość wśród dostępnych headsetów — nie licząc oczywiście kilkukrotnie droższych produktów Varjo, czy Xtal. Warto w tym miejscu wspomnieć o dodatkowym wyświetlaczu na froncie o nazwie EyeSight, który pokazuje renderowany obraz górnej części twarzy. Ma to symulować fizyczny prześwit gogli i pokazać nasze oczy osobom w otoczeniu. Nasuwa się pytanie — A komu to potrzebne?

SYSTEM I STEROWANIE

System operacyjny Apple Vision Pro, VisionOS, będziemy mogli kontrolować za pomocą gałek ocznych i gestów dłoni. Zasada jest prosta. Podobnie, jak w przypadku myszki, czy ekranu dotykowego, patrzymy się na wybrany obiekt i wchodzimy z nim w interakcję poprzez złączenie palca wskazującego i kciuka. Aby zwiększyć produktywność, headset ma obsługiwać uruchamianie wielu okien obok siebie, a do wprowadzania danych obsługiwane będą klawiatura Magic Keyboard i gładzik Magic Trackpad firmy Apple.

APLIKACJE

Sklep Vision Pro ma posiadać prawie wszystkie aplikacje na iPada i iPhone’a, które będzie można dowolnie umieszczać w przestrzeni i korzystać z nich symultanicznie z niektórymi aplikacjami i doświadczeniami AR. Deweloperzy mogą również stworzyć natywną wersję swojej aplikacji dla systemu VisionOS i skorzystać z systemu zakupów krzyżowych Apple Universal Purchase, aby zaoferować ją za darmo klientom, którzy już kupili ją na iPhonie lub iPadzie.

Apple w swoim headsecie zaoferuje filmy 4K i 3D na wirtualnym ekranie w środowisku AR lub VR, a także 180-stopniowe filmy 8K i w pełni wciągające doświadczenia VR. Większą interakcję ma zapewnić możliwość odpalenia gier z iPhona/iPada lub dedykowanych temu typowi urządzeń gier AR/VR. Gogle będą mogły również przechwytywać i odtwarzać filmy 3D o nazwie Spatial Videos tak jak w przypadku iPhone’a 15 Pro.

 

Vision Pro wprowadzi nowe funkcje i specyfikacje, które wcześniej nie były dostarczane przez konkurencję, a w połączeniu z innowacyjnym systemem visionOS, jego wydanie przez największą i najbardziej znaną firmę technologiczną na świecie może stanowić przełomowy moment dla branży XR. Sądzimy jednak, że przy dosyć przystępnych cenach produktów takich firm, jak Meta, Pico, Sony, czy HTC, Apple ze swoim Vision Pro zagości co najwyżej u największych fanatyków urządzeń z jabłkiem. Jak będzie naprawdę, oczywiście czas pokaże.

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.