Wybierz Strona

X-Rings

Adaptacyjny kontroler od Microsoftu

Microsoft Research zaprezentowało prototyp kontrolera VR, który potrafi dynamicznie dostosowywać swój kształt.

Urządzenie o nazwie „X-Rings” wykorzystuje cztery napędzane silnikiem rozszerzalne pierścienie z czujnikami pojemnościowymi, aby symulować chwytanie, a nawet deformowanie wirtualnych obiektów. Podobnie jak w przypadku kontrolerów Valve Index,
X-Rings jest przymocowany do ręki użytkownika, co pozwala mu puścić go i ponownie złapać. Jednak, zamiast chwytać za ten sam uchwyt, X-Rings dostosowuje jego szerokość
za pomocą pierścieni.

Ponieważ płytki pierścienia mają czujniki pojemnościowe, a silniki mają czujniki prądu,
X-Rings wie, których płytek dotykają lub nie dotykają twoje palce, oraz jaką siłę przykładają. Połączenie tego wyczucia z silnikami umożliwia zaawansowane interakcje, takie jak rozbijanie wirtualnego szkła lub ceramiki poprzez zbyt mocne ściśnięcie. Zmiana kształtu, którą badacze określają mianem „renderowania kształtu”, zajmuje mniej niż 100 milisekund (9 klatek przy 90 Hz).

Aby ocenić skuteczność X-Rings, Microsoft przeprowadził testy z udziałem użytkowników. Użytkownikom pokazano sześć wirtualnych obiektów znajdujących się poza zasięgiem. Następnie polecono im chwycić urządzenie bez wizualnej podpowiedzi i odgadnąć, który obiekt ma ono symulować. Naukowcy twierdzą, że wskaźnik sukcesu był na poziomie 80%. Microsoft Research zaprezentował wynalazek podczas ACM Software and User Interface Technology Symposium.

To nie pierwszy raz, kiedy Microsoft pokazał zaawansowane prototypy kontrolerów VR.
W 2019 roku pokazał TORC (Touch Rigid Controller), zaprojektowany do symulacji chwytania małych obiektów za pomocą kciuka i dwóch pierwszych palców. W zeszłym roku pokazano PIVOT, który zapewnia powierzchnię chwytną tylko wtedy, gdy jest potrzebna, pozostawiając rękę całkowicie nieobciążoną, gdy nie trzyma wirtualnego obiektu.

Portfolio badań Microsoftu nad kontrolerami VR staje się coraz bardziej imponujące, ale czy którekolwiek z tych rozwiązań znajdzie się w produktach? Firma wielokrotnie odrzucała szanse na pojawienie się headsetu Xbox VR. Gogle Windows VR, przy których współpracowała z sześcioma producentami komputerów, stanowią mniej niż 6% SteamVR, a tylko HP pozostaje aktywnym partnerem. Mimo to rynek VR dopiero raczkuje, a Microsoft może czekać ze swoimi technologiami i być gotowy, aby prędzej czy później wejść do gry.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.