Wybierz Strona

Canon prezentuje

obiektyw RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye do zdjęć VR

Canon wyprodukował coś, co określa jako swój pierwszy produkt do przechwytywania wirtualnej rzeczywistości: obiektyw RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye Lens. Jest on w stanie umożliwić stereoskopowe fotografowanie 3D 180 stopni na pojedynczej matrycy.

Nowy obiektyw jest przeznaczony do pracy z systemami aparatów Canon RF jako część tego, co firma nazywa EOS VR System. Wraz z nim pojawi się także aktualizacja firmware’u dla kamery EOS R5, która będzie wspierać nowy obiektyw wraz z nowymi funkcjami przechwytywania VR. Dodatkowo firma wyda nowe oprogramowanie, które będzie konwertować i przetwarzać materiał filmowy do oglądania na urządzeniach VR.

IPD I POLE WIDZENIA

Obiektyw wykorzystuje wysokiej jakości optykę Canon z serii L, która została zaprojektowana z uwzględnieniem IPD (odległość pomiędzy środkami źrenic Twoich oczu) wynoszącej 60 mm, aby zapewnić obraz 3D w VR z tym, co Canon nazywa naturalną paralaksą, która jest bardzo zbliżona do ludzkiego wzroku.

Obiektywy są zdolne do fotografowania z 190-stopniowym polem widzenia uchwyconym z dwóch oddzielnych systemów optycznych, co według firmy jest idealne do nagrania 180-stopniowego materiału filmowego VR.

KONTROLA FLARY

Canon twierdzi, że obiektyw posiada technologię powlekania subwavelength, która oferuje „imponującą” kontrolę flary nawet w warunkach podświetlenia, co pozwoli twórcom VR mieć swobodę kręcenia niezależnie od pory dnia czy położenia słońca.

PRZYSŁONY I ZDALNE STEROWANIE

Obiektyw posiada zestaw elektronicznie sterowanych przysłon o zakresie od f/2,8 do f/16. Posiada także uszczelnienie odporne na kurz i wodę oraz powłokę fluorową, która w połączeniu z R5 pozwala na pracę nawet w trudnych warunkach pogodowych. Canon twierdzi, że z punktu widzenia obsługi, podwójny obiektyw fisheye działa tak samo, jak każdy inny obiektyw RF. Darmowa aplikacja Camera Connect firmy Canon oraz program EOS Utility firmy Canon zostaną w przyszłości zaktualizowane tak, aby oferowały funkcję zdalnego sterowania podglądem na żywo.

OGNISKOWA I FILTRY

Obiektyw ma bliską odległość ogniskowania wynoszącą 7,87 cala/0,2 m i maksymalne powiększenie 0,03x. Posiada również wbudowany uchwyt, który umożliwia stosowanie filtrów żelowych ND w jasnym otoczeniu bez konieczności zmiany przesłony obiektywu.

SYSTEM EOS VR I ROZWIĄZANIA PROGRAMOWE

Canon twierdzi, że system EOS VR System jest szczególnie imponujący, ponieważ może rejestrować lewy i prawy obraz rybiego oka na pojedynczym, pełnoklatkowym przetworniku obrazu, dzięki czemu omija typowe wyzwania związane ze zszywaniem i synchronizacją, ponieważ materiał filmowy jest zapisywany w jednym pliku.

Firma Canon opracowuje obecnie dwa płatne, oparte na subskrypcji rozwiązania programowe do zakończenia procesu postprodukcji. Narzędzie EOS VR Utility firmy Canon będzie oferować możliwość konwersji klipów z podwójnych obrazów typu fisheye do obrazów typu equirectangular i szybkiej edycji, a także wyboru rozdzielczości i formatu pliku przed eksportem. Dzięki EOS VR Plug-In dla Adobe Premiere Pro, twórcy będą mogli automatycznie konwertować materiał do formatu equirectangular i edytować go tak, jak normalny materiał filmowy.

KIEDY?

Obiektyw Canon RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye ma być dostępny pod koniec grudnia 2021 roku w cenie 1999 dolarów. Oba rozwiązania programowe EOS VR firmy Canon (EOS VR Utility i EOS VR Plug-in dla Adobe Premiere Pro) mają być dostępne pod koniec grudnia 2021 roku, a ich ceny zostaną ujawnione później, ale będą one, jak wspomniano, oparte na modelu subskrypcji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.