Wybierz Strona

GoEast

Festiwal Filmów Centralnej i Wschodniej Europy

Od 2018 roku festiwal goEast znajduje się w czołówce projektów VR i 360° z Europy Środkowo-Wschodniej, łącząc artystów i twórców w ramach konkursu Open Frame Award. W 2022 roku  ponownie skupia się na projektach typu work-in-progress. Niezależni twórcy VR, studia i filmowcy są zaproszeni do zgłaszania swoich projektów w toku. Trzyosobowe jury zadecyduje o przyznaniu nagrody w wysokości 3500 euro dla najbardziej innowacyjnego projektu. Zgłoszenia można dokonać do 20 lutego 2022 roku.

Pomiędzy wideo 360 i interaktywnymi projektami artystycznymi istniała solidna konkurencja, ale widzimy, że storytelling XR ewoluuje coraz bardziej w stronę gier z fabułą, podczas gdy filmowanie 360 nie wnosi już tak wiele nowych pomysłowych podejść. Można więc powiedzieć, że projekty interaktywne z silną jakością artystyczną i opowiadaniem historii stają się coraz bardziej dominujące. Wciąż jednak można znaleźć dobry film 360 z tradycyjnym podejściem filmowym. Call for Work-In-Progress jest dla nas nowością, więc spodziewamy się projektów z różnych gatunków. Ale jako producent XR wiem, jak ważne może być te 3500 euro, które dajemy jako nagrodę, jako „pierwsze pieniądze”, aby przyciągnąć więcej specjalistów do projektu i rozwinąć prototyp, który może dostać się w orbitę dużych festiwali i konferencji technologicznych. Georgy Molodtsov, kurator Open Frame VR Lab na festiwalu filmowym goEast.

Od 2018 roku rozpoczęto przyznawanie nagrody Open Frame Award dla XR, do której nominowano kilka polskich projektów – w 2020 roku zwycięzcą został film „Szepty” Jacka Nagłowskiego i Patryka Jordanowicza. W tym roku Open Frame Award skupiła się na pracach work-in-progress w XR. Nominacje zostaną przedstawione szerokiemu gronu ekspertów – przedstawicielom europejskich festiwali filmowych i firm VR. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 3500 euro. Do udziału w konkursie zapraszani są niezależni twórcy, studia i filmowcy z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a także studenci niemieckich uczelni.

Główna zmiana nastąpiła w 2020 roku, kiedy przenieśliśmy się do VRChat i odtworzyliśmy nasze kultowe miejsce, Teatr Caligari, a także nie byliśmy ograniczeni przez europejski zasięg gości i jury. Mieliśmy Averie Timm z Oculus, Marię Rakusanovą z Viveport i Raindance, a ponieważ był to dopiero początek pandemii, doprowadziło to do ogromnego zainteresowania projektami z Europy Wschodniej, które zazwyczaj nie są tak dobrze reprezentowane na scenie międzynarodowej. Tak więc kontakt z dużymi międzynarodowymi wydarzeniami i wizyty kuratorów dużych festiwali (których gorąco zapraszamy na nasze codzienne spotkania podczas festiwalu) pomagają twórcom mieć znacznie szerszą ekspozycję. dodaje Georgy Molodtsov.

Georgy radzi, aby na samym początku zbadać czy natura projektu jest bardziej kreatywna/artystyczna niż gra/komercyjna. W zależności od danego przypadku deweloper/twórca może obrać drogę aplikowania na rynki i pitchingi, takie jak Venice Gap Financing, New Images XR Co-production Market, VR Days, Geneva Co-production cruise i wiele innych. Umożliwi to zarówno ekspozycję, jak i zbudowanie sieci kontaktów, które mogłyby doprowadzić do koprodukcji z dostępem do międzynarodowego finansowania.

Obecność polskich twórców na międzynarodowej scenie jest dość duża, a projekty są dość dobrze znane – wybierane na Wenecję, Sundance i inne prestiżowe festiwale filmowe. Zatem do dzieła i zapraszamy do zgłaszania się ze swoimi propozycjami na tegoroczną edycję festiwalu. Więcej szczegółów na temat zgłoszeń i przebiegu wydarzenia znajdziesz na stronie festiwalu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.