Wybierz Strona

MEGANEX

Nowy headset microOLED od Shiftall

Shiftall, spółka zależna firmy Panasonic, twórcy kompatybilnego ze SteamVR systemu śledzenia ciała HaritoraX, ogłosiła, że w tym roku wypuści lekki konsumencki headset VR, który zawiera mikrowyświetlacze OLED i możliwość odtwarzania treści SteamVR. Nazwany MeganeX, niskoprofilowy headset o wysokiej rozdzielczości ma zostać wprowadzony na rynek wiosną 2022 roku, w cenie około 900 dolarów.

Ujawniony na targach CES 2022, MeganeX firmy Shiftall ma zawierać 1,3-calowe mikrowyświetlacze OLED o rozdzielczości 2,560 × 2,560 na oko, z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Gogle 6DOF posiadają składaną ramę z wbudowanymi głośnikami, dzięki czemu całość waży 250g.
Optyką zajął się Kopin, dlatego w MeganeX znajdziemy soczewki naleśnikowe.

Optyka typu Pancake jest również elementem konstrukcyjnym, który Huawei i Pico zastosowały w swoich prototypowych urządzeniach, a HTC wykorzystało go do odchudzenia swojego prawie samodzielnego Vive Flow. Shiftall twierdzi, że MeganeX jest skoncentrowany na serwowaniu treści SteamVR i zdradza również, że zawiera chipset Qualcomm Snapdragon XR1 – podobnie jak Vive Flow. Oto pełna specyfikacja, którą Shiftall podzielił się do tej pory:

Wyświetlacz: 1,3-calowy OLED microdisplay 5.2K (2,560 × 2,560 na oko), 10bit HDR / 120Hz
Waga: Około 250g bez kabla
Procesor: Platforma Snapdragon XR1
System śledzenia: 6DOF, śledzenie głowy od wewnątrz do zewnątrz w oparciu o kamerę
Połączenie: DisplayPort Alternate Mode na USB-C lub DisplayPort + USB 2.0
Szacunkowa cena: Mniej niż 900 USD

Zarówno pod względem specyfikacji, jak i wyglądu fizycznego, Shiftall MeganeX jest bardzo podobny do kompaktowych okularów VR firmy Panasonic, które zostały ujawnione podczas specjalnego wydarzenia w zeszłym roku w Japonii, które zbiegło się z całkowicie cyfrowymi targami CES 2021. Tamte zawierały mikroOLED-y Kopin zapewniające rozdzielczość 2,560 × 2,560 na oko. Jednym z największych brakujących elementów jest jednak pole widzenia (FOV). Kopin twierdzi, że po połączeniu z 1,3-calowym wyświetlaczem Kopin microOLED o rozdzielczości 2,560 × 2,560 może zapewnić 95-stopniowe pole widzenia.

Przejęty przez Panasonic w 2018 roku, Shiftall koncentruje się głównie na niszowych urządzeniach konsumenckich. Jej system śledzenia ciała oparty na IMU, HaritoraX, jest już jednak od jakiegoś czasu na rynku japońskim, co lepiej pozycjonuje firmę w świecie sprzętu XR. Oprócz MeganeX, Shiftall z pomocą firmy macierzystej Panasonic wprowadza w tym roku na światowe rynki dwa kolejne gadżety immersyjne.

Wraz z MeganeX, Shiftall ogłosił również Pebble Feel, noszone na plecach urządzenie do chłodzenia i ogrzewania ciała, oraz Mutalk, mikrofon, który ma tłumić hałas z zewnątrz, jak również tłumić mowę użytkownika do tych, którzy znajdują się w pobliżu w ich fizycznej przestrzeni. Zarówno Pebble Feel, jak i Mutalk mają zostać wprowadzone na rynek w 2022 roku, a ich cena ma wynosić „około 200 dolarów”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.