Wybierz Strona

OCULUS GO

ODBLOKOWANY SYSTEM OPERACYJNY

Odblokowany build systemu operacyjnego Oculus Go, ogłoszony w zeszłym miesiącu przez Johna Carmacka, jest już dostępny.

Go wystartował w maju 2018 roku jako pierwszy samodzielny headset Facebooka, sprzedawany głównie do pasywnej konsumpcji mediów i społecznego VR. Model podstawowy 32GB został wyceniony na 199 dolarów. W przeciwieństwie do wszystkich headsetów VR na rynku konsumenckim, które mamy obecnie, może tylko śledzić obrót głowy, a nie jej dokładną pozycję. Pojedynczy kontroler również ma to samo ograniczenie, działając bardziej jako wskaźnik laserowy, niż kontroler znany z gogli Quest.

Go został wycofany z oferty Facebook’s Enterprise VR w styczniu 2020 roku i dla konsumentów w połowie 2020 roku, bez nowych aktualizacji, funkcji OS itp. Aplikacje w sklepie Go nie mogą już wydawać aktualizacji od grudnia, a nowe aplikacje nie są akceptowane.

Samodzielne gogle Oculus Go działają na zmodyfikowanej wersji systemu Android. Odblokowany system operacyjny ma pełny dostęp do roota, co oznacza, że aplikacje systemowe mogą być usuwane, launcher (interfejs domowy) może być zastąpiony, a deweloperzy mogą tworzyć aplikacje z zaawansowaną funkcjonalnością, na którą nie pozwalał dotychczasowy system operacyjny.

OS build również odblokowuje Go bootloader. Oznacza to, że urządzenie nie będzie już sprawdzić czy urządzenie korzysta z oprogramowania Facebooka, pozwalając na zainstalowanie niestandardowych systemów operacyjnych. Podczas gdy taki OS nie istnieje jeszcze dla VR, to przynajmniej funkcja sprawia, że jest to możliwe.

Jeśli zastanawiasz się, czy odblokowany OS pojawi się kiedyś dla śledzonego pozycyjnie Questa, Carmack opisał ten ruch jako wyjątkowy dla Go, ale ma nadzieję, że „ustanowi precedens”. Link do pobrania i pełna instrukcja są dostępne na stronie Oculusa. Należy pamiętać, że spowoduje to wymazanie wszystkich zainstalowanych aplikacji i danych użytkownika.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.