Wybierz Strona

XTAL 3

9 tysięcy dolarów za headset VRgineers (w tańszej wersji)

Vrgineers mogą pochwalić się nie tylko nową współpracą Z Somnium Space przy budowie samodzielnego headsetu VR, ale także swoim najnowszym dzieckiem – XTAL 3. Kolejne high-endowe urządzenie skierowane jest do klientów korporacyjnych i wojskowych, o czym mogą na starcie świadczyć ceny, które startują od ok. dziewięć tysięcy dolarów. Co kryje w sobie ekwiwalent trzydziestu Meta Quest 2?

VRgineers zawsze kierowało się w swoich pracach aplikacjami, które wymagają szerokiego pola widzenia (FoV), w szczególności symulatorami lotu. Dlatego też firma może poszczycić się klientami, wśród których są między innymi Siły Powietrzne USA, NASA i BAE Systems. Zaprojektowany we współpracy z pilotami Sił Powietrznych, XTAL 3 będzie dostępny w konfiguracjach VR i mieszanej rzeczywistości (MR) – podobnie jak najnowsze urządzenia Varjo – przy czym oba będą oferować dwa wyświetlacze o rozdzielczości 4K (3840×2160 na oko), częstotliwość odświeżania 75 Hz przy 4K (120 Hz przy QHD), śledzenie ruchu gałek ocznych, śledzenie „inside-out” i zakres automatycznej regulacji IPD 60-76 mm.

Następnie specyfikacje zaczynają się różnić ze względu na możliwości XTAL 3 MR. Na przykład, XTAL 3 VR oferuje 180° FoV w poziomie i 90° w pionie, podczas gdy edycja MR jest nieco mniejsza i da nam 170° w poziomie. Dzięki parze kamer 4K zestaw XTAL 3 MR waży 700g, czyli o 100g więcej niż jego wcześniejsza iteracja.

Nowa kalibracja one-dot ma według twórców usunąć największą przeszkodę w szerokim przyjęciu technologii renderowania foveated. Głównym problemem jest zawsze czasochłonny proces kalibracji, konieczny przed każdym użyciem funkcji foveated. Proces kalibracji XTAL 3 wykorzystuje unikalną kalibrację typu „one-dot”, która tworzy wirtualny model matematyczny twarzy użytkownika, co pozwala obliczyć precyzyjne wzory kalibracyjne dla śledzenia wzroku.

„Centralna pokrywa headsetu jest zdejmowana i konfigurowalna, co umożliwi zmianę z VR na MR lub zastąpienie śledzenia inside-out śledzeniem dłoni ULTRALEAP” – mówi CEO i współzałożyciel Marek Polcak w przygotowanym oświadczeniu. „Możemy zapewnić wszystkich naszych klientów, że XTAL 3 będzie kompatybilny ze wszystkimi istniejącymi i przyszłymi technologiami, których mogą potrzebować, zachowując przy tym najwyższy poziom komfortu i wygody”.

VRgineers nie pracowało wyłącznie nad nowym XTAL 3. W grudniu platforma social VR Somnium Space ujawniła nowe szczegóły dotyczące headsetu, który jest budowany we współpracy z VRgineers. Ten konsumencki headset ma się pojawić w czwartym kwartale 2022. Z kolei XTAL 3 VR i XTAL 3 MR mają trafić do klientów w kwietniu tego roku. Cena XTAL 3 VR zaczyna się od 8,900 USD bez podatków, podczas gdy XTAL 3 MR kosztuje już 11,500 USD.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.