Wybierz Strona

OCULUS (META) QUEST

AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA V35

W zeszłym miesiącu, podczas konferencji Connect, Meta ogłosiła kilka funkcji, które pojawią się wraz z nadchodzącymi aktualizacjami. Teraz firma informuje o wprowadzeniu funkcji Messenger Calling w VR, Cloud Backup i dostosowywania otoczenia w salach roboczych Horizon. Wszystkie te funkcje znajdziesz w najnowszej aktualizacji oprogramowania v35, którą firma zacznie stopniowo rozprowadzać wśród użytkowników Questa.

MOBILNA KAMERA RZECZYWISTOŚCI MIESZANEJ

Rzeczywistość mieszana to jeden z najlepszych sposobów na zaprezentowanie nowej gry VR. Dobra konfiguracja mieszanej rzeczywistości tradycyjnie wymaga specjalistycznego sprzętu i odrobiny technicznego know-how. Jako część v35 Meta wprowadza mobilną kamerę mieszanej rzeczywistości – zupełnie nową, eksperymentalną funkcję Casting, która pozwala zobaczyć, nagrać i udostępnić wideo z siebie wewnątrz ulubionej gry lub aplikacji VR.

W majowej aktualizacji v29 dostaliśmy funkcję o nazwie Live Overlay, która pozwala nałożyć swoje prawdziwe „ja” na materiał filmowy z zestawu słuchawkowego. Funkcja Live Overlay wykorzystywała jednak perspektywę headsetu, podczas gdy mobilna kamera rzeczywistości mieszanej pozwala zobaczyć siebie w grze, odciągając kamerę do tyłu, abyś mógł na przykład zobaczyć, jak robisz uniki przed pociskami w grze Pistol Whip.

Co ważne, nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, by przetestować mobilną kamerę rzeczywistości mieszanej. Po zaktualizowaniu gogli Quest lub Quest 2 do wersji v35, wszystko, czego będziesz potrzebować, to iPhone XS lub nowszy z systemem iOS 11.0, lub nowszym oraz nadchodząca wersja aplikacji mobilnej Oculus (v139).

Istnieje około tuzina gier i aplikacji, które obsługują mobilną kamerę mieszanej rzeczywistości już dziś, w tym Beat Saber, SUPERHOT VR, Pistol Whip, Synth Riders i wiele innych. Pełną listę gier i szczegóły dotyczące konfiguracji można znaleźć tutaj.

POŁĄCZENIA GŁOSOWE PRZEZ KOMUNIKATOR W VR

Celem Mety w tym roku było ułatwienie komunikacji w VR, zarówno ze znajomymi korzystającymi z Questa, jak i z tymi, którzy nie posiadają headsetu. Na początku 2021 roku uruchomili tekstową obsługę Messengera, co było świetnym pierwszym krokiem – ale tekst może być uciążliwy bez klawiatury w pobliżu. O wiele łatwiej jest używać głosu, prawda?

W związku z tym w najbliższych tygodniach firma wprowadza usługę Messenger Calling w VR. Dzięki niej będzie można połączyć się głosowo z innymi użytkownikami messengera, nie wychodząc z gry, lub aplikacji VR.

WIĘCEJ NIŻ JEDNO KONTO I DZIELENIE APLIKACJI

W wersji oprogramowania v26 wprowadzone zostały dwie kluczowe funkcje dla współdzielonych zestawów słuchawkowych: Multi-User i App Sharing. Pierwsza z nich umożliwiała utworzenie kilku kont na tych samych goglach, dzięki czemu można było zachować osobne listy znajomych, historię przeglądarki, ustawienia prywatności, wzór odblokowywania i postępy w grze. Natomiast App Sharing pozwalał kontom dodatkowym na dostęp do gier opłaconych przez właściciela konta głównego. Wraz z v35 Meta przenosi Multi-User i App Sharing z kolumny „eksperymentalne” do standardowych ustawień Questa.

KOPIA ZAPASOWA W CHMURZE

Postępy w grze mogą być warte więcej niż złoto. Gdy w końcu pokonasz bossa, zdobędziesz idealny miecz lub rozwiążesz skomplikowaną zagadkę, chcesz mieć pewność, że Twoje osiągnięcie jest bezpieczne. Albo… zapisane.

Na konferencji Connect ogłoszono Cloud Backup, nowy i znacznie prostszy system przechowywania postępów i ustawień poza headsetem. Jeśli wymienisz lub zaktualizujesz swojego Questa, przywrócisz go do ustawień fabrycznych lub po prostu odinstalujesz grę, będziesz mógł ponownie pobrać usuniętą zawartość i wrócić do miejsca, w którym skończyłeś – lub przynajmniej do ostatniego zapisu.

Deweloperzy mogą zrezygnować z usługi Cloud Backup, ale będzie ona domyślnie włączona i firma spodziewa się, że większość deweloperów będzie zadowolona z takiego rozwiązania, ponieważ zapewnia ono graczom duży spokój ducha i ułatwia im wchodzenie i wychodzenie z gier w miarę powiększania się ich bibliotek.

DOSTOSUJ SWOJE BIURO

Każde biuro jest wyjątkowe i powinno to dotyczyć również biura wirtualnego. Jak ogłoszono na konferencji Connect, w najbliższych tygodniach wprowadzona zostanie możliwość dostosowania otoczenia w salach roboczych Horizon. Na początek będzie można wybrać jedno z wielu środowisk biurowych i dodać logo swojej firmy, a nawet udekorować je niestandardowymi plakatami.

PUBLICZNY KANAŁ TESTOWY

Chcesz wcześnie dostać w swoje ręce wersje oprogramowania v35? Od teraz działa Publiczny Kanał Testowy dla wydań oprogramowania Quest! Będziesz mógł wypróbować nadchodzące oprogramowanie Quest, zanim będzie ono gotowe do publicznego wydania. Dowiedz się, jak się zapisać tutaj.

Uwaga: Po aktualizacji Questa do Publicznego Kanału Testowego, nie będziesz mógł cofnąć się do wcześniejszej (bardziej stabilnej) wersji oprogramowania. Jeśli zdecydujesz się opuścić Publiczny Kanał Testowy, będziesz musiał poczekać do następnej publicznie dostępnej aktualizacji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.