Wybierz Strona

EASCAPE

nowa aplikacja relaksacyjna VR

Eascape to nowa aplikacja relaksacyjna VR stworzona przez neuronaukowców, architektów krajobrazu i ekspertów VR, która umożliwia korzystanie z uzdrawiającej mocy natury bez wychodzenia z domu.

Wszyscy wiemy, że spędzanie czasu na łonie natury jest korzystne dla naszego zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia, a w dzisiejszych czasach natura jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ większość światowej populacji mieszka obecnie w dużych miastach. To natomiast zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych ze względu na stresujący charakter środowisk zurbanizowanych i brak regeneracyjnych terenów zieleni w miastach.

Jednak pomimo tego, że natura odciąża nasze umysły od trudów życia w mieście, nie wszystkie tereny zieleni mają jednakowo terapeutyczne właściwości. Najnowsze badania pokazują, że istnieją pewne krajobrazy, zwane kontemplacyjnymi, które mają szczególnie dobroczynny wpływ na ludzki mózg poprawiając zdrowie psychiczne i samopoczucie poprzez aktywację układu nerwowego i wrodzoną biofilię – stan, który istnieje u wszystkich ludzi od zarania dziejów, gdy żyliśmyw ścisłym związku z naturą.

Na szczęście, teraz możemy mieć nieograniczony dostęp do tych krajobrazów i to bez wychodzenia z domu, dzięki technologii VR i nowej aplikacji o nazwie Eascape, która pozwala uciec na łono natury i uspokoić umysł dzięki obcowaniu z naturą. Aplikacja jest owocem międzynarodowej współpracy fundacji naukowej NeuroLandscape oraz ekspertów rzeczywistości wirtualnej – Epic VR oraz Brainstorm Multimedia.

Eascape w niczym nie przypomina gier komputerowych. Większość aplikacji VR całkowicie pochłania naszą uwagę i ma tendencję do generowania fal beta w mózgu, sprawiając, że nasz umysł pracuje na pełnych obrotach i ostatecznie wywołują zmęczenie psychiczne. Eascape działa w odwrotny sposób, pomagając wywołać fale alfa, które są charakterystyczne dla stanu relaksu i uważności, a wszystko to w zaciszu naszych domów.

Aplikacja zawiera wysokiej jakości filmy 3D 180 °, nagrane w potwierdzonym naukowo kontemplacyjnym parku we Włoszech, z naturalnymi, relaksującymi dźwiękami śpiewu ptaków. W aplikacji celowo zrezygnowano zma efektów specjalnych, aby było to miejsce na spokojną fascynację i łagodną eksplorację, która uspokaja umysł. Całe doświadczenie powinno być przyjemną praktyką uważności, dostępną na wyciągnięcie ręki. Aby zauważyć poprawę nastroju, zaleca się około 10 minut codziennej kontemplacji przez minimum 2 tygodnie. Test pilotażowy wykazał 32% redukcję nastroju depresyjnego już po 7 minutach użytkowania Eascape, w porównaniu z innym środowiskiem VR.

Bezpłatna wersja Eascape jest obecnie dostępna na platformie Oculus App Lab, a dalsze badania i optymalizacja, w tym rozwiązania dla określonych grup użytkowników, są w toku. Na tym etapie twórcy chcą, aby jak najwięcej osób wypróbowało Eascape i zostawiło feedback w postaci formularza dostępnego na stronie eascape.org. Aplikacja Eascape nie ma na celu zastąpienie natury – to oczywiście jest niemożliwe. Ale kiedy po prostu nie mamy do niej dostępu, to rozwiązanie najbliższe prawdziwemu obcowaniu z naturą.

Komunikat prasowy przekazany za uprzejmością NeuroLandscape

Pełna wersja komunikatu (po angielsku) tutaj: https://neurolandscape.org/2021/05/20/how-can-vr-improve-mental-health/

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.