Wybierz Strona

JUPITER INVINCIBLE

komiks w rozszerzonej rzeczywistości

Jupiter Invincible to komiks opowiadający historię zniewolonego afroamerykańskiego nastolatka, który używa niezwykłych mocy, aby pomóc Harriet Tubman w przemycaniu zbiegłych niewolników przez podziemną linię kolejową. Jakby to nie było wystarczająco interesujące, projekt wykorzystuje technologię AR, aby ożywić historię za pomocą animacji i interaktywnych elementów.

Komiks, który zadebiutował podczas Tribeca Film Festival & Schomburg w Nowym Jorku, napisał zdobywca nagrody Pulitzera, Yusef Komunyakaa, z grafiką autorstwa Ashley A. Wood. Treść AR została stworzona przez Ram Devineni z Rattapallax. Historia rozgrywa się w stanie Maryland tuż przed wojną secesyjną w USA i zagłębia się w życie zniewolonych Afroamerykanów.

Jupiter, który urodził się w niewoli, jest łamaczem koni i woźnicą na plantacji, na której mieszka. Pewnej nocy podczas dziwacznej burzy, która wydawała się nadejść znikąd, Jupiter ginie od uderzenia pioruna. Właśnie w tym momencie Jupiter widzi przed sobą twarze niewolników i swój prawdziwy cel. Kiedy się budzi, odkrywa, że ​jest nieśmiertelny, a blizny na jego ciele zniknęły. Wiedząc, że nie można go zabić, Jupiter postanawia wykorzystać swoje moce, by pomóc innym.

Czy nowe moce Jupitera mogą zostać wykorzystane do zmiany biegu historii w celu naprawienia rasowej niesprawiedliwości?

W przypadku Komunyakaa historia i postać rozpoczęły się od badań w Hampton Plantation w Maryland oraz w Muzeum Apartheidu w Johannesburgu. Mimo że jest to komiks, historia postaci musiała być autentyczna i oparta na prawdziwych wydarzeniach. „Mam nadzieję, że Jupiter Invincible przybliży wszystkim tę brutalną historię, z której wyrosło dość nieprzyzwoite bogactwo i przywileje, przekazywane z pokolenia na pokolenie”.powiedział Komunyakaa w oficjalnym komunikacie prasowym.

Aby ożywić słowa Komunyakaa, każda strona i panel Jupiter Invincible jest pięknie ilustrowana przez pochodzącą z Chicago Ashley A. Woods. Dla niej to znacznie więcej niż komiks. „Jako czarna kobieta pracująca w przemyśle komiksowym nigdy nie przypuszczałam, że moja praca będzie związana z serią tak głęboką, jak Jupiter Invincible; Jestem zaszczycona i wdzięczna, że mogłam dołączyć do rozmów o rasie w Ameryce”.

Po zakończeniu pisania i tworzenia ilustracji producent i projektant AR Ram Devineni musiał ożywić strony. Oprócz wstrzykiwania do projektu animacji AR przywrócił także stare zdjęcia do życia, podobnie jak platforma genealogiczna My Heritage z aplikacją Deep Nostalgia. Gdy twarze poruszają się, jakby były żywe, czytelnik jest w stanie nawiązać głębszy związek z historią.

„Kiedy byłem w szkole w New Jersey — nigdy nie uczono mnie o historii Afroamerykanów. O niewolnictwie dowiedziałem się wtedy, gdy nauczyciel pokazał nam miniserial telewizyjny Korzenie Alexa Haleya. Nigdy więcej o tym temacie nie wspominano. Amerykanie czują się niekomfortowo i nie wiedzą, jak mówić o niewolnictwie, co jest jednym z powodów, dla których jego następstwa nadal wywierają na nas wpływ” – powiedział Devineni, dodając – „Uważam, że potrzebne są nowe śmiałe historie i narracje, aby stworzyć kulturową zmianę i kwestionować poglądy na temat rasy w Ameryce. Komiks jest przeznaczony dla młodych ludzi i mamy nadzieję, że będzie dystrybuowany za darmo w szkołach i bibliotekach”.

Jupiter Invincible został opracowany w Merriweather Art District w stanie Maryland, finansowany przez US National Endowment for the Arts i New York State Council on the Arts, a stworzony przez nowojorski dom mediowy i wydawcę Rattapallax, który wyprodukował popularną serię komiksów AR, Priya’s Shakti, przedstawiającą pierwszą w Indiach superbohaterkę, która przeżyła gwałt. Komiks został nazwany przez UN Women „mistrzem równości płci”. Jupiter Invincible jest częścią programu Immersive JuneteenthTribeca Film Festival, którego sponsorem jest Indeed.

Więcej informacji oraz sam komiks do pobrania za darmo znajdziesz tutaj. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.