Wybierz Strona

PSVR vs QUEST 2

Nie ma wątpliwości, że Quest 2 i PSVR to najbardziej popularne i rozpoznawalne headsety VR dla tych, którzy dopiero niedawno zaczęli się interesować tematem VR. Jednak ustalenie, co będzie dla Ciebie najlepsze i jakie są między nimi różnice, może być trudne.

Postaramy się wskazać istotne różnice między tymi zestawami i powody, dla których warto wybrać jeden z nich.

OCULUS QUEST 2

Quest 2 to jeden z najbardziej wszechstronnych zestawów dostępnych na rynku. Najnowszy produkt Facebooka, wydany pod koniec 2020 roku, zawiera nowoczesny, aktualny i (w większości) wiodący w branży sprzęt.

Prawdziwą zaletą Quest 2 jest to, że za 350EUR (~1600zł łącznie z dostawą) otrzymujesz w pełni samodzielny headset, który działa od razu po wyjęciu z pudełka – nie jest wymagany żaden inny sprzęt. Zawiera również wybór najlepszych doświadczeń i gier na dowolnej platformie. Jednak dużym kompromisem jest to, że musisz zalogować się na konto na Facebooku, aby korzystać z gogli – nie da się tego obejść.

Jeśli jednak nie masz nic przeciwko, Quest 2 ma ogromne zalety. Możesz go zabrać wszędzie, używać go w dowolnym miejscu – najlepiej wewnątrz pomieszczeń, choć Quest 2 dobrze radzi sobie z warunkami zewnętrznymi.

Możesz również umożliwić  każdemu wypróbowanie headsetu w ciągu kilku sekund. Od niedawna też możesz założyć dodatkowe konto na swoim Queście i podzielić się z gościem swoimi aplikacjami, tak aby wszelkie osiągnięcia z gier były zapisywane na jego osobnym koncie, nie wpływając na wyniki właściciela.

 

QUEST 2

Trzeba również wspomnieć, że jeśli masz komputer do gier, który jest wystarczająco wydajny, aby obsługiwać VR, możesz również podłączyć Quest 2 do swojego komputera, aby doświadczyć jeszcze większej liczby gier – zarówno przewodowo poprzez Oculus Link, jak i bezprzewodowo przez aplikację Virtual Desktop.

Wiele najlepszych gier VR jest dostępnych tylko na PC, a nie na samym Quest 2, więc jest to świetny sposób na rozszerzenie biblioteki. Więcej na temat początków z Questem, a także sporą bibliotekę gier (w tym dużo darmowych) znajdziesz w naszym poradniku dla nowicjuszy.

Pod warunkiem, że nie przeszkadza Ci wymagany login na Facebooku, Quest 2 to nasz polecany headset dla każdego początkującego w VR. Jeden zakup za 350EUR (wersja 64 GB w zupełności wystarczy nowicjuszom) i masz wszystko, czego potrzebujesz, aby uzyskać dostęp do bezprzewodowej, najnowocześniejszej VR.
Dla ludzi mieszkających w Polsce najlepiej jest kupić sprzęt bezpośrednio od producenta – strony Oculus.

PLAYSTATION VR

Headset PlayStation VR to akcesorium do najnowszych konsol PlayStation. Bez konsoli nie może niczego odtwarzać. Oznacza to, że aby korzystać z gogli, musisz osobno kupić (lub już masz) PS4 lub PS5. PSVR korzysta z połączenia przewodowego z procesorem, który jest następnie podłączany do konsoli. Wymaga również działania kamery PS Camera.

Wszystko to sprawia, że aby skorzystać z dobrodziejstw, które niesie ze sobą wirtualna rzeczywistość od Sony, trzeba zakupić całkiem sporo sprzętu i wierzyć, że wszystko będzie w międzyczasie współgrało ze sobą.

PlayStation VR nie jest nową ani zbytnio rozwiniętą technologią od czasu jej premiery w 2016 roku, więc ich wnętrze jest teraz dość przestarzałe w porównaniu z innymi, takimi jak Quest 2. Wszystko, od śledzenia, przez rozdzielczość ekranu, po kontrolery, jest znacznie gorsze na PSVR – po prostu dlatego, że od czasu jego wydania prawie 5 lat temu dokonano wielu postępów technologicznych.

QUEST 2

PSVR zwrócił na siebie uwagę dzięki innowacyjnemu (wówczas) paskowi halo i dobremu polu widzenia (prawie 100 stopni). Wiele pakietów PlayStation VR zawiera tylko headset i kamerę PSVR, która łączy się z konsolą. Niektóre gry PSVR wymagają również kontrolerów PlayStation Move lub kontrolera PS Aim, które są zwykle sprzedawane osobno.

PSVR ma kilka świetnych ekskluzywnych gier, które nie są dostępne na innych zestawach, a prawie cała jego niewyłączna biblioteka gier jest dostępna w Quest 2 (gdzie będzie działać dużo lepiej). Kilka z nich już opisaliśmy, a oto linki do wybranych recenzji PSVR exclusive: IRON MAN VRSTARDUST ODYSSEY, EDEN TOMMOROW – po więcej zapraszamy do użycia tagu PSVR, korzystając z lupki.

Pakiet PlayStation VR Iron Man jest dostępny za 349$ na stronie producenta, który obejmuje  przede wszystkim gogle PSVR, kamerę PlayStation, dwa kontrolery Move i kopię Iron Man VR. Oczywiście nie obejmuje konsoli PlayStation, która również jest wymagana.

PODSUMOWANIE

W 2021 roku jedynym powodem zakupu zestawu PSVR zamiast Quest 2 byłoby posiadanie konsoli PS4 lub PS5 i sprzeciw na logowanie się za pomocą Facebooka. Ekskluzywne gry PSVR są jednak bardzo dobrze dopracowane, więc jeśli i dla Ciebie wyglądają atrakcyjnie, jest to kolejna wartość. Jeśli weźmiesz pod uwagę cenę konsoli, kontrolerów i gogli do PSVR, Quest 2 wychodzi jednak o wiele taniej.

Nawet jeżeli masz wszystko oprócz samych gogli, to przepaść technologiczna między urządzeniami jest tak duża że warto dopłacić te kilka stówek – nie da się żałować tej decyzji.

Wychodząc na przyszłość, w dokonaniu wyboru pomiędzy Questem a PSVR na pewno nie pomaga zapowiedź nowej wersji gogli od Sony. Co przyniesie PSVR 2 i czy stanie się równą konkurencją dla Questa 2? A co z zapowiedziami nowych urządzeń od Oculusa? Wyścig trwa, a my na tym wszystkim korzystamy.

PORÓWNANIE NIEKTÓRYCH SPECYFIKACJI:

 

 

Cecha Quest 2 PSVR
Data premiery 19 września 2020 13 października 2016
Rozmiar 191.5×102×142.5 mm 187×185×277 mm
Waga 503 g 610 g
Śledzenie głowy 6dof (Oculus Insight) 6dof (PlayStation Camera)
Śledzenie dłoni TAK NIE
Pamięć wewnętrzna 64 gb albo 256 gb Polega na mocy PS4/PS5
Wyświetlacz Fast-switch LCD OLED
Rozdzielczość ekranu ​1832×1920 na oko 1920×1080
Pole widzenia 89 stopni 96 stopni
Odświeżanie ekranu 72 Hz na start; 90 Hz opcjonalnie; 120 Hz wkrótce 90 Hz na start; 120Hz opcjonalnie (z reprojekcją)
Procesor Qualcomm® Snapdragon™ XR2 Platform Polega na mocy obliczeniowej PS4/PS5
Audio ​Zintegrowane głośniki 3D i mikrofon; wyjście słuchawkowe 3.5mm Polega na mocy PS4/PS5
RAM 6 gb Polega na mocy PS4/PS5
Czas pracy baterii

2-3 godziny

możliwość podpięcia zewnętrznej

Polega na mocy PS4/PS5
IPD

58,63,68 mm

możliwość zablokowania pomiędzy poziomami

58-70 mm
Pole gry

minimum 2×2 m

maximum bez ograniczeń (tryb dewelopera)

minimum 2×2 m
ograniczone zasięgiem kamery (najczęściej tylko 180 stopni)
KONTROLERY Oculus Touch + adaptery DualShock 4, PlayStation Move, Aim Controller

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.