Wybierz Strona

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu HD pozbawione opóźnienia

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu HD pozbawione opóźnienia
wpis_ss

Firma Serious Simulation uważa, że radiowe strumieniowanie obrazu z PC do HMD, w rozdzielczości HD, bez opoźnień, jest możliwe. Grupa ta od 1,5 roku zajmuje się bezprzewodową technologią, głównie w obszarze militarnym.

Ich największym dokonaniem jest stworzenie modułu do przesyłu obrazu, z HDMI do HDMI/MIPI z wykorzystaniem fal o częstotliwości 60GHz. Twierdzą iż w innych bezprzewodowych rozwiązaniach występuje opóźnienie rzędu 17-22 milisekund po stronie samego HMD. Ich urządzenie, na podstawie którego chcą zrobić przystawkę do HMD, osiąga opóźnienie równe maksymalnie 19 mikrosekund, a więc praktycznie pomijalne. Ta metoda wykorzystuje specjalny mikrokomputer do przetwarzania klatek.

Obecnie projekt jest w fazie prototypu i potrafi przesłać obraz w rozdzielczości 1080p i odświeżaniu 60Hz. Jest on testowany jedynie z Oculus Rift DK2, lecz twórcy obiecują rozwijanie koncepcji by osiągnąć kompatybilność z obrazem o odświeżaniu 90Hz.

Idea wydaje się być bardzo obiecująca, gdyż plątanina kabli, która ogranicza swobodę ruchów, skutecznie potrafi wybić z imersji. Ale tak jak gogle tzw. dużego VR są drogie, to tu również może się okazać, że taki koncept pewnie będzie01 słono kosztować. Na dzień dzisiejszy, urządzenie o którym wspomniałem wcześniej, na stronie producenta kosztuje aż $1750! To drożej niż zestaw HTC Vive, ale warto zwrócić uwagę, że Serious Simulation tworzyło dotychczas technologię dla środowisk militarnych, a sam Chris Chambers (CEO) planuję wersje finalną dopiero w okresie trwania drugiej generacji gogli VR. Choć jest jeszcze szansa, że uruchomią tańszą wersje developerską dla Rift DK2.

O autorze

VRPolska

Uogólnione konto redakcyjne, stosowane przy wspólnych tekstach i materiałach :)