Wybierz Strona

IMMERSIVE EXERCISE

OCULUS QUEST NA MIĘDZYNARODOWEJ STACJI KOSMICZNEJ

Projekt Immersive Exercise skupia się na badaniu i rozwijaniu aplikacji VR dla sesji treningowych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Głównym celem eksperymentu jest zwiększenie motywacji członków załogi do codziennych aktywności poprzez zanurzenie ich w wirtualnym środowisku.

Załoga ISS musi ćwiczyć przez dwie godziny dziennie, aby zrównoważyć negatywny wpływ mikrograwitacji na ich ciała, w szczególności zanik mięśni. Rutyna i powtarzalność treningów w zamkniętym środowisku prowadzi do stopniowego znudzenia się ćwiczeniami. Celem Immersive Exercise jest przełamanie tej rutyny za pomocą VR. Astronauta wyposażony w gogle VR i buty kolarskie z czujnikami kadencji może pedałować na stacji, myśląc jednocześnie o Ziemi.

Immersive Exercise powstało w wyniku połączenia sił Fit Immersion (odpowiedzialnego za dostosowanie aplikacji) z CNES (francuska organizacja rządowa do badań kosmicznych), przy wsparciu ze strony Oculusa, DAC (Duńska Organizacja Kosmiczna) i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Za projekt bezpośrednio odpowiedzialna jest Cécile Thevenot (Inżynier MEDES — Instytutu Medycyny i Fizjologii Kosmicznej), pierwszym testerem zaś został Thomas Pesquet (Komandor ESA).

Do demonstracji zastosowania technologii VR podczas sesji sportowej wybrano ćwiczenie z jazdą na rowerze. Po testach naziemnych oraz w warunkach zerowej grawitacji podczas trzydniowej serii lotów Air Zero G projekt przeniesiono na ISS. Sprzęt VR (Oculus Quest) został połączony z rowerem stacjonarnym Cycle Ergometer with Vibration Isolation and Stabilization (CEVIS), znajdującym się w amerykańskim module laboratoryjnym „Destiny”.

Zewnętrzne urządzenie służy do pomiaru prędkości pedałowania, która jest przetwarzana i synchronizowana ze sceną wyświetlaną w goglach. W celu zwiększenia wrażenia immersji, oprócz optycznego środowiska wirtualnego, dla każdej sceny VR tworzone jest również środowisko dźwiękowe, składające się z głosu trenera, dźwięków roweru i otoczenia, skorelowanych z wyświetlaną sceną VR.

Projekt „Immersive training” ma zwiększyć motywację załogi do codziennych ćwiczeń, jak również poprawić ich satysfakcję i przyjemność odczuwaną podczas sesji. Jeśli wciągające ćwiczenia zostaną docenione przez członków załogi podczas tego projektu, a później zaadoptowane przez innych astronautów, headsety VR mogłyby być stale dostępne podczas sesji ćwiczeniowych na pokładzie ISS.

Wykorzystanie VR na pokładzie ISS zostało ocenione i wykorzystane do celów naukowych w licznych projektach realizowanych w przeszłości i obecnie na pokładzie ISS. Eksperymenty te pozwoliły na zebranie obserwacji i informacji zwrotnych na temat zachowania sprzętu VR w środowisku mikrograwitacji.

Poza środowiskiem mikrograwitacji projekt Immersive Exercise demonstruje możliwości wykorzystania VR do zaoferowania przyjemniejszych doświadczeń podczas sesji ćwiczeń w zamkniętym środowisku. Na Ziemi, kilka projektów związanych z ograniczeniem przestrzeni lub miejsc odizolowanych mogłoby skorzystać z rozwoju tego projektu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.