Wybierz Strona

HTC VIVE PRZEDSTAWIA VIVE MARS CAMTRACK, PIERWSZE GOTOWE ROZWIĄZANIE DO PRODUKCJI WIRTUALNEJ

Artykuł powstał we współpracy z firmą HTC VIVE

VIVE Mars CamTrack to łatwe w zastosowaniu, a jednocześnie profesjonalne rozwiązanie, które zapewnia dokładne śledzenie pozycji kamer na potrzeby wirtualnej produkcji filmowej. Sprzęt korzysta z wiodącej w branży VR technologii śledzenia opartej o stacje bazowe. Standardowy zestaw składa się z 7 calowego dotykowego modułu VIVE Mars, trzech modułów Rover, dwóch trackerów VIVE Tracker 3.0, dwóch stacji bazowych Base Station 2.0, oraz wysokiej jakości niezbędnego okablowania. Jest to kompletny system, który działa niemal od razu po wyjęciu z opakowania. Kompaktowe gabaryty i łatwość obsługi Mars sprawiają, że filmowanie jest prostsze zarówno w małym studiu nagrań, jak i na wielkim planie filmowym.

Dzięki VIVE Mars CamTrack produkcja wirtualna jest tańsza i bardziej efektywna, a jego rozmiary zapewniają większą mobilność. Cała technologia potrzebna do śledzenia pozycji kamery została zamknięta w niewielkim, łatwym do użycia module. Urządzenie wyposażono w synchronizację Genlock, Timecode oraz protokół Unreal Live Link. Technologie te pozwalają na synchronizację obrazu niezbędną przy profesjonalnej produkcji filmowej oraz umieszczenie aktorów w wirtualnym otoczeniu, które można zmieniać w czasie rzeczywistym podczas produkcji. W wielu przypadkach umożliwi to całkowite wyeliminowanie konieczności filmowania w terenie.

„Produkcja wirtualna to przyszłość w kreacji treści. Pozwala ona filmowcom uwolnić wyobraźnię poza ograniczenia fizyczności. Za pomocą Mars CamTrack, HTC wniesie lata swojego doświadczenia w rozwijaniu technologii VR do świata produkcji filmowej. Producenci nie będą musieli już balansować między jakością, a kosztami i czasem. Od teraz ich zestaw do produkcji wirtualnej może mieścić się w plecaku, nadal dostarczając jakość na profesjonalnym poziomie.” – powiedział Raymond Pao, wiceprezes działu biznesowego w HTC VIVE.

W przeszłości przygotowanie do produkcji wirtualnej wymagało skomplikowanej wiedzy, umiejętności, a często także złożenia samodzielnie systemu śledzenia z różnych urządzeń, przewodów i akcesoriów. To z kolei komplikowało i wydłużało proces konfiguracji sprzętu tym samym wpływając na koszt produkcji filmowej. VIVE Mars CamTrack znacznie to upraszcza. Redukuje całkowity czas i koszt produkcji treści.

„Produkcja wirtualna stwarza nowe okazje dla ekspresji kreatywności przez filmowców
i scenarzystów. Rozwiązania takie jak VIVE Mars CamTrack pozwalają na nowe sposoby podchodzić do produkcji filmowej. Czas zaoszczędzony na fazie przedprodukcyjnej i na planie filmowym, dzięki możliwościom systemu Mars sprawi, że będzie on pożądany przy każdym projekcie filmowym tworzonym z pomocą wirtualnej rzeczywistości. Niezbędne do profesjonalnej produkcji cechy, takie jak synchronizacja Genlock, możliwość kalibracji kamery i obiektywów, wsparcie dla systemu wielu kamer i integracja z Unreal Engine poprzez LiveLink, wszystko to sprawia, że jest to rozwiązanie wyczekiwane przez społeczność producentów wirtualnych.” powiedział Jim Geduldick, dyrektor produkcji wirtualnej i wiceprezes w Dimension Studio N.A.

Cechy systemu VIVE Mars CamTrack:

• Śledzenie wielu kamer, do trzech kamer jednocześnie.
• Wysoka dokładność śledzenia za pomocą VIVE Tracker 3.0
• Zautomatyzowana kalibracja korekcji offsetu kamery i dystorsji obiektywu.
• Kompatybilność z koderami obiektywu, dająca możliwość zmiany głębi ostrości jak w tradycyjnych kamerach.
• Kompatybilność ze standardem Plug and Play, nie wymagająca zewnętrznego oprogramowania.
• Synchronizacja Genlock z Unreal LiveLink, zapewniająca synchronizację między prawdziwymi i wirtualnymi aktorami.
• Najwyższej jakości, profesjonalne okablowanie minimalizujące opóźnienia.
• Reset do wyjściowych ustawień jednym przyciskiem

„Do niedawna zasobochłonny charakter produkcji wirtualnej był największą barierą dla jej szerokiej adaptacji w branży. Od początku współpracowaliśmy z HTC VIVE nad doskonaleniem produkcji wirtualnej pod względem wydajności i opłacalności. Uważamy VIVE Mars CamTrack za ważny krok na przód w tym kierunku.” Powiedział Norman Wang, prezes Glassbox Technologies, produkującej kamery wirtualne DragonFly, wspierające VIVE Mars CamTrack.

Zalety produkcji wirtualnej wykraczają daleko poza wygodę i oszczędność kosztów. Nie tylko dostarcza ona twórcom narzędzia do realizacji swoich wizji bez ograniczeń dla kreatywności, jest także bardziej ekologiczna niż tradycyjna. Produkcja tradycyjna generuje duży ślad węglowy, składa się na niego między innymi transport aktorów i ekip, budowa planów filmowych, zaopatrzenie w energię elektryczną, a także utylizacja rekwizytów i innych materiałów. Przechodząc na wirtualną produkcję branża kreatywna może odegrać aktywną rolę w walce ze zmianami klimatu.

VIVE Mars CamTrack ma być dostępne od drugiej połowy 2022.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HTC VIVE

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.