Wybierz Strona

PlayStation VR Worlds [PSVR] recenzja

PlayStation VR Worlds [PSVR] recenzjaOcena: 7/10Ocena: 7/10

PlayStation VR Worlds to zbiór pięciu “gier”, które mają pełnić rolę zestawu pokazującego potencjał PSVR. Z okazji Black Friday tytuł jest aktualnie w promocyjnej cenie 59 zł. Czy jest to opłacalna oferta? Z 5 różnorodnych pozycji wchodzących w skład zestawu 3 mnie rozczarowały zaś 2 sprawiły, że nabrałem apetytu na wirtualną rzeczywistość.

Porażki

Ocean Descent w sumie nawet nie udaje, że jest grą. To zaledwie krótkie demko, w którym po prostu zjeżdżamy klatką w głąb oceanu. Nic nie robimy poza rozglądaniem się dokoła, a naszym jedynym zajęciem jest podziwianie widoków. Jedynym co można pochwalić w tym tytule jest przepiękna grafika pokazująca potencjał zastosowania VR pod kątem różnych programów naukowych czy przyrodniczych.

W VR Luge zabrakło urozmaicenia. Naszym celem jest zjechanie podczas leżenia na deskorolce ruchliwą drogą w dół, mijając przeszkody i ruch uliczny. Pomysł może i ciekawy, jednak wykonanie zawiodło – głównie z uwagi na mało dokładne sterowanie za pomocą ruchów głową. Specyficzna metoda sterowania sprawiła, że to jeden z niewielu tytułów VR, w którym miałem objawy choroby symulatorowej.

Danger Ball to VR-owa wariacja na temat Ponga – choć gra może dać trochę rozgrywki to w sumie na dłuższą metę okazuje się mało wciągająca.  Grafika nawiązująca do filmu Tron również nie porywa.

Sukcesy

W tytule tym wcielamy się w postać kosmicznego zbieracza poszukującego artefaktu na polu szczątków. Zasiadając za sterami mini mecha skaczemy po asteroidach oraz walczymy z czymś w stylu kosmicznych robali. Grafika nie jest szczególnie bogata większość scenerii to wirujące asteroidy i fragmenty wraków – pozwala jednak wczuć się w rolę astronauty zagubionego na kosmicznym złomowisku. Mimo krótkiego czasu gry (około 40 minut) gra wciąga nie tylko dzięki pięknym kosmicznym sceneriom. Fabuła również okazuje się interesująca, zaś poszukiwanie zysku okazuje się mieć drugie dno. Koniec “dema” sugeruje, iż intencją autorów było stworzenie gry w odcinkach jak w przypadku serii Telltale. Niestety reakcje niektórych graczy skarżących się  na chorobę VR najprawdopodobniej sprawiły iż kolejne odcinki raczej nie powstaną.

Sterowanie: w Scavengers Odyssey ruch odbywa się za pomocą kontrolera Dualshock, gogle służą do rozglądania się oraz celowania uzbrojeniem mecha. Sterowanie jest intuicyjne i nie sprawia problemów, również w przypadku obracania się.

Swego czasu tytuł  najczęściej pokazywany na targach jako swoista wizytówka VR. Niektóre osoby skarżą się na problemy z nieprecyzyjnym sterowaniem u mnie jednak wszystko było w porządku.

Fabularnie mamy do czynienia w zasadzie z filmem gangsterskim, w którym bohaterowie Frank, Mike i gracz postanawiają obrobić bosa lokalnego półświatka z jego największego skarbu – diamentu Seleny. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem, alarmy okazują się włączone zaś sam diament znika w trakcie kradzieży. Fabuła London Heist rozpoczyna się w trakcie brutalnego przesłuchania gracza przez Mike, chcącego ustalić przebieg skoku. Tytuł zawiera tylko 2 poziomy, swoiste retrospekcje z różnych etapów kradzieży: apartamentu bosa i pościgu samochodowego. Podobają mi się postacie głównych bohaterów bardzo dobrze zagrane i realne, a szkoda, iż cała historia trwa tylko około godziny. Poziom oprawy pomaga utrzymać wrażenie uczestnictwa w interaktywnym filmie. Niestety podobnie jak w przypadku poprzedniej gry również tutaj nie poznajemy całości historii.  Na szczęście tym przypadku powstaje odrębna gra Blood and Truth  która jak przyznają twórcy (to samo studio, które odpowiadało za “demo”) została zainspirowana London Heist.

Sterowanie: W London Heist możemy grać normalnie za pomocą kontrolera Dualshock lub za pomocą 2 kontrolerów Move. Polecam zwłaszcza tą 2 opcje gdyż wtedy mamy większe poczucie uczestniczenia w grze. Sterowanie za pomocą Dualshock zaś pozwala się poczuć jak bez jednej ręki (i to dosłownie).

Ogólna ocena

W standardowej cenie PlayStation VR Worlds to ledwie zbiór bardzo drogich dem technologicznych. W aktualnej promocji można rzucić na niego okiem – Scavengers Odyssey oraz London Heist wynagradzają niższy poziom reszty zawartości.

 

 

 

PlayStation®VR Worlds

59
PlayStation®VR Worlds
7

Stosunek cena/jakość

7/10

  OCENA KOŃCOWA

  7/10

   Zalety

   • London Heist
   • Scavengers Odyssey

   Wady

   • Ocean Descent
   • VR Luge
   • Danger Ball

   PlayStation VR Worlds [PSVR] recenzja

   70%

   Ocena Ogólna
   70%

   O autorze

   Robert Cymbalak

   Fan Science-Fiction. Zarówno w literaturze, na małym ekranie, na planszy (4X, figurkowe gry bitewne) jak i w grach elektronicznych. Lubię, gdy gra posiada bogatą fabułę i uniwersum, mam ogromny sentyment do Wrót Baldura, Fallouta oraz Mass Effecta.

   Trackbacks / Pingbacks

   1. VR Mega Pack już dostępny - informacja prasowa | VR Polska - […] PlayStation VR Worlds – recenzja […]
   2. Blood & Truth [PSVR] - recenzja | VR Polska - […] Dla wszystkich śledzących rozrywkową część branży VR dość oczywiste jest, że jak na młodą technologię przystało, nie wychodzą na…

   Zostaw odpowiedź

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.