Wybierz Strona

Unearthing Mars

Unearthing MarsOcena: 6/10Ocena: 6/10

Mars od wieków fascynował ludzkość gdyż jest obecny zarówno w starożytnych mitach, gdzie planeta ta utożsamiana jest z bogiem wojny jak i we współczesnej literaturze fantastycznej jako miejsce narodzin większości pozaziemskich cywilizacji. Również obecnie planeta ta rozpala ludzką wyobraźnie dzięki misji Curiosity i potwierdzeniu przez niego istnienia na tej planecie wody.

Studio Winking Entertainment w swojej grze przygodowej oferuje nam wirtualną wycieczkę  na ten fascynujący glob. Czy warto się na nią wybrać?

Historia

Statek kosmiczny klasy transportowej Sentra przybył na orbitę Marsa z zadaniem odzyskania szczątków zaginionego satelity badawczego Phobos. Zamiast tego jego załoga odkryje coś, co przypomina pozostałości po starożytnej cywilizacji. Początkowe etapy kampanii realistycznie odtwarzają to, jak mogłaby wyglądać załogowa misja na Marsa. Potem zaczynają przeważać elementy fantastyczne. Fabuła jest utrzymana bardziej w stylu hard sci – fi niż space oper i ma swoje momenty choć nie jest szczególnie odkrywcza.

Nierówne wykonanie i nietrafione sterowanie

Największym problemem tego tytułu jest bardzo nierówny poziom wykonania poszczególnych misji. Przykładowo sam lot wahadłowcem na czerwoną planetę jest satysfakcjonujący wizualnie, także łazik i postacie budzą pozytywne odczucia. Niestety to miłe wrażenie znika po lądowaniu. Można co prawda wybaczyć monotonie samej planety, trudniej jednak przymknąć oko na słabą jakość grafiki, zwłaszcza roślinności.

Mimo wykorzystania kontrolerów Move twórcy postawili na ograniczenie możliwości ruchu gracza do teleportacji jedynie w konkretnie oznaczone miejsca. Rozumiem chęć zwiększenia grupy potencjalnych odbiorców jednak taki zabieg bardzo wybija z wczucia się w postać eksplorującą obcą planetę. Nierówną grafiką ratuje trochę oprawa dźwiękowa,  tu brawa należą się kompozytorowi muzyka nie tylko jest przyjemna, w wielu miejscach wręcz buduje odpowiednią  atmosferę czy to zagrożenia czy wręcz sielanki.

Mało akcji

Choć tytuł ten jest określany jako przygodowa gra akcji trzeba przyznać, że jest jej tu niewiele. Przez jakieś pół gry jedynie będziemy czasem coś przyciskać, albo przesuwać jakąś dźwignię, od czasu do czasu udzielając odpowiedzi na pytanie. Na szczęście potem poszerza się katalog aktywności, będziemy mieli okazje posterować łazikiem, powspinać się na drzewo, wyciąć kryształ ze skał, oraz  rozwiązać kilka prostych zagadek logicznych. Podobały mi się tutaj świetnie sprawdzające się w wirtualnej trójwymiarowe puzzle.

Bardziej doświadczenie niż gra

Tytuł ten bardziej pokazuje potencjał VR niż jest grą. Próbą lądowania w burzy piaskowej przy jednoczesnym podawania wskazań przyrządów i obsłudze sterów jest bardzo przyjemnym doświadczeniem. W jednym momencie Unearthing Mars nawet próbuje bawić się w horror i całkiem nieźle to wychodzi. Niestety mamy tu ledwie kilka momentów pozytywnie się prezentujących przykrytych nierównym wykonaniem.  Dodatkowo całość gry skończymy w niecałe 2 godziny. To wszystko powoduje, że regularna cena 63 zł była dość wygórowana.
Jednak w chwili obecnej aktualna przecena na 25 zł  (promocja trwa do 12 kwietnia 2018 r.) sprawia , że fani kosmicznych wypraw powinni dać szansę produkcji z Tajwanu.

 

Unearthing Mars

25
Unearthing Mars
6.2

Grywalność

4/10

  Fabuła

  7/10

   Wykonanie

   6/10

    Stosunek cena/jakość

    8/10

     OCENA KOŃCOWA

     6/10

      Zalety

      • Kilka fajnych momentów
      • Oprawa dzwiękowa
      • Źróznicowanie rozgrywki

      Wady

      • Krótki czas rozgrywki
      • Mało akcji w pierwszej połowie rozgrywki

      Unearthing Mars

      62%

      Ocena ogólna
      62%

      O autorze

      Robert Cymbalak

      Fan Science-Fiction. Zarówno w literaturze, na małym ekranie, na planszy (4X, figurkowe gry bitewne) jak i w grach elektronicznych. Lubię, gdy gra posiada bogatą fabułę i uniwersum, mam ogromny sentyment do Wrót Baldura, Fallouta oraz Mass Effecta.

      Trackbacks / Pingbacks

      1. Unearthing Mars 2 - premiera 19 września 2018 r. zapowiedź | VR Polska - […] Tytuł ten bardziej pokazywał potencjał VR niż był pełnoprawną grą. Mimo kilku ciekawych pomysłów całość była nierównie wykonana i bardzo…
      2. Unearthing Mars 2 [PSVR] - recenzja | VR Polska - […] prezentujących przykrytych nierównym wykonaniem. Więcej na ten temat znajdziecie w naszej recenzji. Jak w takim razie wypada druga odsłona tej marsjańskiej […]

      Zostaw odpowiedź

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.