Wybierz Strona

ZŁOTA PIĄTKA QUEST: Gry sportowo-muzyczne

ZŁOTA PIĄTKA QUEST: Gry sportowo-muzyczne

Tytułów, które ma do zaoferowania stosunkowo młoda platforma Oculus Quest, jest już grubo ponad 200. Użytkownicy mają zatem skomplikowane zadanie, aby wybrać w gąszczu gier tę pozycję, która będzie najbardziej im odpowiadać. Portal VR Polska postara się to nieco uprościć i w tym celu przygotował zestawienie najciekawszych, z podziałem na gatunek lub charakter rozgrywki. Na pierwszy ogień idą gry fitness, które są mocno powiązane z towarzyszącą muzyką.


#SYNTHRIDERS  #PISTOLWHIP  #OHSHAPE  #BEATSABER  #AUDICA 


1. SYNTH RIDERS

Gry rytmiczne totalnie zdominowały rynek VR. Wśród nich, płynąc na fali sukcesów prekursorów, pojawiła się gra od kalifornijskiego studia Kluge Interactive. Jej elektroniczna, ciężka stylistyka, w połączeniu z ruchem całego ciała w grze, wyzwala ogromną adrenalinę i chęć pokonywania następnym poziomów.

Celem w grze jest uderzanie różnokolorowych kul, które w zgodzie z rytmem lecą w Twoją stronę. Niektóre nuty pojawiają się samotnie, inne w długich liniach, niektóre należy trafić jedną konkretną ręką, inne obiema jednocześnie. Robisz uniki, poruszasz się i kołyszesz do rytmu, próbując rozciągać i machać rękami, aby idealnie uderzyć w bit.

Gra oferuje tryb dla wielu graczy solo, imprezowy i międzyplatformowy, z których każdy zawiera ponad 38 piosenek, a wiele aktualizacji zapewnia dodatkowe pozycje. Co więcej, podobnie do Beat Saber, Synth Riders obsługuje niestandardowe utwory, które można wgrać za pośrednictwem zewnętrznych programów innych firm, takich jak SideQuest etc. O tym, jak to zrobić, już wkrótce w dziale poradniki.


2. PISTOL WHIP

Ostra linia muzyczna, niekończąca się akcja i poczucie, że jesteś superbohaterem – słowa doskonale opisujące próbę połączenia idei strzelanek z grą rytmiczną. Granica między nimi jest na tyle przyjemna, że można w nią grać na dwa sposoby- wczuwać się w eliminowanie kolejnych przeciwników lub wsłuchiwać się w rytm i zgrywać z muzyką.

Studio z Vancouver, CloudHead Games, przy tworzeniu pistolwhipa chciało wyciągnąć z filmów akcji wszystko to, co przyciąga uwagę. Wcielasz się w postać nieposkromionego bohatera, który z łatwością unika spowolnionych strzałów przeciwników. Dodatkowo muzyka w grze jest tak skonstruowana, aby słuchać różnicy w linii melodycznej i na tej podstawie przewidywać położenie i czas, w którym będą pojawiać się kolejni przeciwnicy.

W przeciwieństwie do tradycyjnych gier muzycznych, Pistol Whip nie ma ustalonych osi: masz pełną swobodę strzelania, walki wręcz i unikania celów w rytmie, który będzie dla Ciebie odpowiedni.


3. OHSHAPE

 

Podczas gdy gry rytmu stały się podstawą VR, tworzenie unikalnego tytułu skupia się na koncepcji i wymyśleniu nowych, interesujących sposobów na zaangażowanie gracza. Studio Odders Lab wprowadza nowe rozwiązanie, łącząc zabawę, sprawność i rytm z doświadczeniem, które towarzyszy przy pokonywaniu kolejnych zbliżających się dziurawych ścian.

W odróżnieniu od gier rytmicznych VR, jak chociażby Pistol Whip i Beat Saber, które mają w założeniu walkę, tytuł ten czerpie wzorce z gier bardziej skoncentrowanych na tańcu. Każdy poziom jest piosenką, a pojawiające się kształty dopasowane są do rytmu piosenki. Poruszasz głową, ramionami i nogami, aby przejść przez ściany, łapać klejnoty i uderzać w bariery.

To co wyróżnia OhShape od innych gier opartych na rytmie, jest w rzeczywistości wymuszanie ruchu całego ciała, zwłaszcza jeśli chce się uzyskać wysokie wyniki. Reasumując, to dobrze zaprojektowana gra rytmiczna, która jest najbliżej poważnego doświadczenia fitness w VR.


4. BEAT SABER

 Gra, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Futurystyczny świat w którym operując mieczami świetlnymi, w rytm muzyki, strącasz kolejno lecące na Ciebie kolorowe bloki. Brzmi trywialnie, a jednak już trzeci rok Beat Saber piastuje podium gier rytmicznych i prawdopodobnie w ogóle wszystkich pozycji wydanych dla przestrzeni VR.

Tocząca się w surrealistycznym, neonowym środowisku rozgrywka, w której do dyspozycji mamy aż pięć poziomów trudności i kilka urozmaicających modyfikacji. Gra wysyła na Ciebie strumień zsynchronizowanych z melodią bloków, które musisz strącać poprzez cięcia w określonych kierunkach, unikając jednocześnie pojawiających się bomb i ścian.

 Grać możesz również w trybie 90 i 360 stopni, co jest jeszcze bardziej emocjonujące, dzięki platformie Oculus Quest, która nie potrzebuje podłączenia do komputera. Do dyspozycji masz szeroką gamę utworów o różnej ilości bitów i kombinacji rozłożenia bloków. Gra umożliwia również na wgrywanie własnych utworów i tworzenie map. Poradnik, który Ci to ułatwi już wkrótce.


5. AUDICA

Na końcu w zestawieniu, zdecydowanie najtrudniejsza strzelanka rytmiczna VR, która łączy rozgrywkę muzyczną z precyzyjną mechaniką strzelania. Twórcy gry ze studia Harmonix, ze względu na zdecydowanie największe doświadczenie na rynku gier muzycznych, ściągnęli na siebie ogromną uwagę graczy, a tym samym Audica stanęła ramię w ramię z takimi tytułami, ja Beat Saber, czy Pistol Whip

Uzbrojony w parę miotaczy rytmu, stojąc na hipnotyzującej, kosmicznej arenie, strzelasz i rozbijasz cele w rytm ścieżki dźwiękowej zawierającej utwory najpopularniejszych artystów elektronicznych na świecie. Im lepsze wyczucie czasu, dokładność i forma, tym lepszy wynik. Im lepszy Twój wynik, tym wyższe miejsce w rankingach.

Porównania do Beat Saber i Pistol Whip są nieuniknione, choć rozgrywka w Audica oferuje coś odrębnego. Wyjątkowa mechanika rozgrywki wystarczy, aby ją wyróżnić, zwłaszcza jeśli poświęcisz czas, aby naprawdę się w nią zagłębić. Jeśli potrafisz cyklicznie, w określonym rytmie, na przemian wykonywać dziesięć różnych czynności- ta gra jest dla Ciebie.


W subiektywnej ocenie, powyższy zbiór obejmuje czołową, złotą piątkę gier rytmicznych. Ta, która naszym zdaniem sprawia największą satysfakcję, to oczywiście Synth Riders– dlatego też pojawiła się jako pierwsza w zestawieniu. Kolejność pozostałych tytułów jest przypadkowa, a wszystkie to pozycje obowiązkowe dla użytkownika Oculus Quest. Ranking mógłby być znacznie szerszy, uwzględniając chociażby Audio Trip, Racket: NX, FIT XR, Dance Central VR, Power Beats VR, czy rewelacyjną wizualnie, lecz niedostępną dla polskich użytkowników Supernatural. Wszystkie gry łączą idee rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej, utrzymania ciała w dobrej kondycji, a także uprawiania swoistej medytacji. Jeśli Waszym zdaniem są jakieś gry, które pominęliśmy, a które zasługują na pojawienie się w tym miejscu, sekcja komentarzy jest dla Was.


#SYNTHRIDERS  #PISTOLWHIP  #OHSHAPE  #BEATSABER  #AUDICA 


SPRAWDŹ TAKŻE


POZOSTAŁE PIĄTKI:

POWIĄZANE ARTYKUŁY VR POLSKA

O autorze

2 komentarze

  1. Avatar

    Dlaczego właściwie Supernatural jest w Polsce niedostępne?

    Odpowiedz
    • Paweł Łobanowski

      Możliwe, że dystrybucja i płatna subskrypcja (ok 1000zł rocznie) uniemożliwiają kontrolę nad kontami użytkowników z innych krajów. Oprócz stanów zjednoczonych, gra na pewno jest dostępna na terenie Kanady. Bliźniaczą grą, którą polecamy w zamian jest Synth Riders – demo do pobrania bezpłatnie na sidequest.

      Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.