Wybierz Strona

IPD – o tym jak ważny w VR jest rozstaw Twoich źrenic

IPD – o tym jak ważny w VR jest rozstaw Twoich źrenic


Korzystając z wirtualnej rzeczywistości zapewne wiesz już jak ważna jest rola soczewek, pośredników pomiędzy wbudowanym ekranem, a Twoimi oczami. Utrzymywanie ich w czystości i uważanie na niepożądane zadrapania może nie wystarczyć, aby otrzymać wyraźny obraz. Od czego więc zależy Twój dobry odbiór VR?
Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest IPD – zapraszamy do lektury artykułu.


Co to jest IPD?

Interpupillary distance, IPD, to odległość mierzona w milimetrach pomiędzy środkami źrenic Twoich oczu w wyprostowanej pozycji. Pomiar ten różni się w zależności od budowy twarzoczaszki oraz zmienia wraz z wiekiem.

IPD ma duże znaczenie przy projektowaniu systemów widzenia w których źrenice oka muszą być umieszczone w systemie oglądania. Te systemy przeglądania obejmują mikroskopy dwuokularowe, noktowizory lub gogle (NVG) i wyświetlacze na głowie (HMD). Skupimy się na tych ostatnich i przedstawimy Wam, jak działa IPD w przypadku Oculus Quest i Oculus Quest 2.


Dlaczego pomiar jest tak ważny?


Znajomość swojego IPD jest ważna dla zrozumienia jaki rozstaw soczewek będzie najbardziej odpowiedni dla Twoich oczu i czy w ogóle jest szansa na poprawną współpracę.
Oszukiwanie mózgu inną rzeczywistością zaczyna się od karmienia naszych oczu obrazami, które ściśle pasują do tego, jak postrzegamy prawdziwy świat.

Ponieważ zawsze patrzymy na rzeczywisty świat z perspektywy własnego IPD, prawidłowe ustawienie soczewek jest ważne dla dopasowania naszego wrodzonego poczucia głębi i skali 3D.


Określanie własnego IPD?

Metoda na OKULISTĘ
Najdokładniejszy pomiar IPD uzyskasz od okulisty. Jeśli miałeś wizytę u optometrysty odkąd osiągnąłeś swój dorosły rozmiar, Twój lekarz powinien mieć Twoje dane w aktach. W przypadku wątpliwości możesz ubiegać się o kontrolę, aby upewnić się, że masz aktualny pomiar.

Metoda na PRZEGLĄDARKĘ I APLIKACJE MOBILNE
Możesz zmierzyć swój IPD za pomocą narzędzia opartego na przeglądarce lub też skorzystać z jednej z wielu aplikacji dostępnych na smartfony.
Przykładem takiego narzędzia może być to od Ace & Tate, gdzie zostaniesz poproszony o przesłanie zdjęcia, na którym trzymasz jakąkolwiek standardową kartę z paskiem magnetycznym (np. kartę kredytową lub prawo jazdy), która posłuży do ustalenia prawidłowej skali do pomiaru.
Z aplikacji polecamy EyeMeasure na iOS i GlassesOn na Androida.

Metoda na LINIJKĘ I LUSTRO
Stań przed lustrem i trzymaj linijkę przy nosie, tak aby krawędź pomiarowa  przebiegała bezpośrednio pod obiema źrenicami.

Zamknij prawe oko i spójrz bezpośrednio na lewe oko. Przesuń linijkę tak, aby znak „0” pojawił się bezpośrednio pod środkiem lewej źrenicy. Postaraj się nie ruszać linijką do następnego kroku.

Zamknij lewe oko i spójrz bezpośrednio na prawe oko. Znak bezpośrednio pod środkiem prawej źrenicy to odległość między źrenicami.

W HEADSECIE
Mając otwarte tylko oko dominujące, spójrz na ostrą, rozpoznawalną teksturę, taką jak tekst lub płaska krawędź obiektu. Rozpocznij regulację ustawienia IPD w tę i z powrotem, aby powoli znaleźć pozycję maksymalnej ostrości.


IPD w Quest i Quest 2

Oculus Quest posiada fizyczną regulację IPD, która pozwalają zmienić odległość między soczewkami, aby wyrównać oczy z optycznym środkiem soczewek.
Posiada cyfrowy odczyt w milimetrach, który jest wyświetlany na ekranie zestawu. Jego zasięg, to 56-70mm, co zdaniem producentów jest odpowiednie dla 95% dorosłych użytkowników.
Zaletą tego zestawu jest fizyczny suwak, którym możesz swobodnie ustalić, co do milimetra, odpowiedni dla Ciebie rozmiar.

Oculus Quest 2 ma tylko 3 ustawienia IPD i nie ma możliwości cyfrowej regulacji, więc jeśli znajdziesz się poza zakresem, możesz mieć problem z uzyskaniem wyraźnego obrazu.
Możesz wybrać pomiędzy trzema ustawieniami (58-63-68mm).
Bezpieczną techniką na zmianę rozstawu jest dociśnięcie obu soczewek do siebie lub od siebie, używając obu kciuków, aby zastosować równy nacisk.
Zachęcamy do wypróbowania różnych ustawień rozstawu soczewek, aby sprawdzić, czy poprawi to wyrazistość obrazu.

Pamiętaj, że są to tylko propozycje i możesz użyć innego ustawienia, szczególnie gdy Twoja wartość IPD jest zbliżona do krańcowej wartości proponowanego zakresu rozstawu soczewek.
Najlepsze ustawienie może zależeć od różnych czynników, na przykład określonego kierowania wzroku w danym materiale lub ułożenia gogli na twarzy.


OGRANICZENIA WIEKOWE OCULUS a IPD


Standardowym ograniczeniem wiekowym wyznaczonym przez Oculusa jest dolna granica 13 lat. Ponadto użytkownik może uzyskiwać dostęp do określonych treści cyfrowych tylko wówczas, jeżeli osiągnął wiek podany w informacji pojawiającej się przy zamawianiu treści cyfrowych. 

Ograniczenie wiekowe nie jest spowodowane tylko tym, jakie treści miałyby docierać do młodocianych. Względy zdrowotne są równie ważne – młody, rozwijający się organizm podatny jest na zaburzenia wynikające z użytkowania koniec końców obciążającego wzrok urządzenia.

Jak to ma się do IPD? Jeśli rozstaw środków źrenic dziecka jest dalece rozbieżny z możliwościami dostosowania soczewek zestawu, może ono źle odbierać głębie przedstawianego obrazu. Prowadzić to może do wad wzroku, jak krótkowzroczność, czy zez. Nie ma jeszcze długoterminowych badań na ten temat, a wszystko to przypuszczenia i troska o najmłodszych.

Wiadome względy ogólnorozwojowe, jakie niesie za sobą możliwość korzystania z VR skłaniają rodziców do dzielenia się rozrywką ze swoimi dziećmi. Dzięki rosnącej popularności i przystępnej cenie zestawu, Quest 2 będzie zapewne przedmiotem wielu prezentów świątecznych.

Zalecamy rozsądne podejście do sprawy, biorąc pod uwagę czas używania gogli, jak i o odpowiedni dobór treści dostosowany do wieku i predyspozycji dziecka.
Oczywiście warto też komunikować się z dzieckiem, czy nie czuje się źle, doświadczając VRu.
Z objawów zaburzeń związanych z użytkowaniem można wyróżnić nudności, zawroty głowy, ból oczu i ogólne zmęczenie. Warto też zwrócić uwagę na rzeczy związane z błędnikiem.


SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

POWIĄZANE ARTYKUŁY VR POLSKA

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.